Ukraina! 6. Festiwal Filmowy

Ukraina! 6. Festiwal Filmowy

20:00 - 03.12.2021 - 12/15 zł - więcej
Kup bilet

W przemysłowym, prowincjonalnym mieście w Ukrainie lat 90. poznajemy młodego mężczyznę o pseudonimie „Nosorożec” – agresywnego delikwenta w dzieciństwie, który w dorosłości staje się brutalnym kryminalistą.

Przyglądamy się jego dorastaniu na tle kłopotów rodzinnych i miłosnych. W czasach postsowieckich, w brutalnym społeczeństwie, Nosorożec szybko pnie się po szczeblach kariery w lokalnym gangu przestępczym, ale jego awans na przywódcę nie obywa się bez druzgocących poświęceń dla jego życia i bliskich wokół niego. Jego świat się wali, a rozdzierający go wewnętrzny konflikt, przybiera na sile – ale czy Nosorożec jest w stanie znaleźć odkupienie, zanim będzie za późno?

Ołeh Sencow to ukraińśki reżyser, skazany przez wojskowy sąd Rosji na 20 lat łagru za rzekomą działalność terrorystyczną.  Po swoim pierwszym filmie fabularnym „Gamer”, pokazywanym i nagrodzonym na kilku europejskich festiwalach, przygotowywał się do kolejnego filmu, kiedy rozpoczęły się demonstracje na kijowskim Majdanie. Sencow stał się jednym z działaczy Euromajdanu, potem wrócił na rodzinny Krym, gdzie mieszkał z rodziną. W maju 2014 roku został aresztowany w swoim domu w Symferopolu na Krymie przez Federalną Służbę Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej (FSB).  Został skazany na 20 lat ciężkiego obozu o zaostrzonym rygorze, mimo że na wstępie procesu główny świadek oskarżenia przed sądem odwołał swoje zeznania obciążające Sencowa, jako złożone pod presją i przymusem. Sencow został zwolniony z więzienia 7 września 2019 roku w ramach wymiany więźniów między Ukrainą i Rosją.

Reżyseria: Ołeh Sencow
Obsada: Serhij Filimonow, Jewhen Czernikow, Jewhen Hryhorjew, Alina Ziewakowa