Pajdokracja – Festiwal Sztuki Sensorycznej dla Dzieci

10:00 – 2020-07-27 – przestrzenie Centrum Kultury – wstęp wolny

Dzieci znów przejmują Centrum Kultury!
III Festiwal Sztuki Sensorycznej dla Dzieci potrwa od czerwca do października.


To dziecięce święto zmysłów, którego główną ideą jest powrót do doświadczania. Studium poszczególnych zmysłów staje się kluczem doboru kuratorskiego, przy dbałości o dostosowanie treści do wieku i zagwarantowanie podstawowego narzędzia dziecka, jakim jest zabawa. Zabawa poprzez sztukę i sztuka poprzez zabawę zapewnia dzieciom współudział i stwarza pole do kreatywności.


WZROK

Kiosk z teatrem – teatr witrynowy – produkcja konkursowa
Premiera spektaklu dla dzieci. Do teatru nie trzeba będzie wchodzić można go obejść. W kiosku można dostać spektakl – bajkę, który nie potrzebuje sceny, a jedynie ciekawskich oczu i uszu. Ten witrynowy repertuar zakłada trzy różne bajki, prezentowane w witrynie kiosku przerobionego na budkę teatralną. Jego oferta będzie dostępna w konkretnych godzinach na zamówienie małych grup widzów. Kiosk zapewni publiczności bezpieczeństwo umożliwiając widzom oglądanie w małych grupach, w otwartej przestrzeni i w wystarczających i wyznaczonych dystansach od siebie.
wrzesień-październik – więcej informacji wkrótce

Budka dla owadów – atelier fotograficzne
Instalacja dla całych rodzin z garderobą i greenboxem daje możliwość wspaniałej sensorycznej zabawy z różnymi rodzajami tkanin, dzianin i faktur. Proponujemy Wam zabawę rozmaitymi stylizacjami, którą ogranicza tylko wyobraźnia! Wydrukowana fotografia, utrwalą wspomnienie wspólnego doświadczenia. Sięgając po taką formę zabawy chcemy też przywrócić tradycję portretów rodzinnych. W Budce będzie można robić zdjęcia w kostiumach zrobionych podczas warsztatów Owady pod budkę.
więcej informacji we wrześniu

Ziarenko
Wystawa teatru Kamishibai połączona z samodzielnymi warsztatami dla każdego. Nazwa wystawy została zaczerpnięta ze spektaklu Wio!Sny, który opowiada o cyklu natury. Pokazuje życie rośliny w uosobiony sposób ze wszystkimi zmaganiami i perypetiami, które prowadzą od ziarenka zasadzonego w ziemi do ziarenka zawartego w owocu. Edukacyjny charakter opowieści pozwala opowiedzieć ją za pomocą teatru obrazkowego, jakim jest sztuka Kamishibai. Wystawie będzie towarzyszyć teatrzykowy folder.
Pozwoli on utrwalić dziecku w domu doświadczenie z Galerii, nadać mu dodatkowy sens, oddziaływać na procesy poznawcze, szczególnie na pamięć. Wystawie towarzyszyć będą samodzielne warsztaty, skonstruowane tak, by każdy mógł je przeprowadzić w dowolnym czasie i miejscu indywidualnie, z rodziną czy znajomymi.
wrzesień – więcej informacji wkrótce

Czarno na białym – sensoryczna wystawa ilustracji Katarzyny Barej dla najnajów
Identyfikacja wizualna tegorocznego Festiwalu będzie również sama w sobie wydarzeniem sensorycznym dla najnajmłodszych.
czytaj więcej

Uwolnij smoczka – instalacja teatralna
Instalacja w fabularyzowany i łagodny sposób pozwala przejść z dzieckiem rytuał pozbycia się smoczka. Instalacja w fabularyzowany i łagodny sposób pozwala przejść z dzieckiem rytuał pozbycia się smoczka. Wygaszenie odruchu ssania, przeprowadzone nieumiejętnie i przemocowo jest dla dzieci często traumatycznym doznaniem. Instalacja wykorzystując bajkę terapeutyczną oraz formułę Teatru Kamishibai pomaga dzieciom doświadczyć tego momentu, jak rytuału przejścia uwalniającego a nie traumatyzującego.
instalacja dostępna od 19 lipca


DOTYK

Owady pod budkę – paczka teatralna i warsztaty online
Specjalna forma warsztatowa online opracowana specjalnie na czas pandemii. Uczestnicy otrzymają paczki z kreatywnym zestawem materiałów niezbędnych do udziału w warsztatach online.Znajdą się tam: przeróżne rodzaje tkanin, dzianin i faktur, próbki sztucznych futer, tiule, aksamity, sztruksów, dżerseje, folia i inne materiały. Wszystko w niewielkich ilościach, ale wystarczających by pobudzić zmysły bogactwem faktur oraz wziąć udział w cyklu warsztatów kostiumowych prowadzonych przez projektantkę i autorkę kostiumów teatralnych Martę Góźdź.
wrzesień – więcej informacji wkrótce

„Niesamowite przygody skarpetek”- spektakl
Historie skarpetek, które uciekły z kosza na brudną bieliznę i przez dziurę w pralce wydobyły się z mieszkania. Siostry, które zabrały się za sprzątanie, zaczynają wspólną zabawę w wyobrażanie sobie różnych ciekawych historii dla pojedynczych skarpetek, które znajdują. Każda ze skarpetek jest bohaterką kolejnej zabawy i przeżywa jedną konkretną przygodę. Widzowie towarzyszą im w przeżywaniu tych przygód.
W spektaklu pojawia się dziewięć różnych skarpetkowych bohaterek i kilka ciekawych
postaci, które im towarzyszą. Każda z nich pojawia się w innej formie ( m.in. maski, pacynki, rękawiczki, wymalowane plansze, lalki cieniowe)
spektakl autorstwa Małgorzaty Neczyperowicz i Ismeny Maślankiewicz; adaptacja książki Justyny Bednarek
wrzesień – więcej infromacji wkrótce


POLISENSORYCZNE

„Plastic Story” – instalacja teatralna
Premierowa instalacja ekologiczno-teatralna, zasilana w 100% siłą ludzkich mięśni. W przystępny sposób uwrażliwia na problemy kryzysu klimatycznego. Pokazuje w prosty sposób mechanizmy do niego prowadzące i to jak każda jednostka może choćby w najbliższej okolicy wpływać pozytywnie na aktualny stan rzeczy. Poprzez klaunadę pokazujemy tragikomiczną sytuację człowieka, opływającego w dobra a nie mogącego napić się zwykłej wody czy zaczerpnąć powietrza.
reżyseria: Liza Szczęśliwa
październik – więcej informacji wkrótce

Mikromuzeum dzieciństwa – interaktywna instalacja
Inicjujemy w Lublinie muzeum dzieciństwa, czyli przestrzeni, która ma rejestrować historię zabawki i zabawy oraz pobudzać do kreatywności w tym obszarze. Zaprosimy widzów do aktywnego odbioru instalacji, inspirowania się nimi i opowiedzenia historii na nowo. Przedstawiamy zabawki w różnych konfiguracjach i z różnych lat, znalezione, otrzymane a przede wszystkim bezdzietne – takie, którymi nikt się już nie bawi. W wyniku interakcji z widzami powstanie wystawa- instalacja opowiedziana na nowo historia zabawy – naszej zabawy.
wrzesień – więcej informacji wkrótce

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych


Ceny biletów
wstęp wolny
Kasa Czynna:
w dniach 1 lipca-31 sierpnia
czynna od poniedziałku do czwartku
w godzinach 12:00-17:00
oraz godzinę przed wydarzeniem biletowanym

Każdy uczestnik wydarzenia zobowiązany jest do wypełnienia oświadczenia o stanie zdrowia.
Oświadczenie należy dostarczyć do CK bezpośrednio przed wydarzeniem lub wypełnić na miejscu.
Pobierz oświadczenie

Klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych:
Zobacz Klauzulę
tel.: 81 466 61 40
Kontakt:
Pracownia Sztuczka
e-mail: sztuczka@ck.lublin.pl
tel. 81 466 61 47
735 394 694
Pajdokracja – Festiwal Sztuki Sensorycznej dla Dzieci

FreshMail.pl