Pajdokracja – Festiwal Sztuki Sensorycznej dla Dzieci

10:00 – 2020-09-13 – Rezerwat Dzikich Dzieci, ul. Dolna Panny Marii 8, Galeria Sztuczki - korytarz parter przy wejściu "Biblioteka", Sala Widowiskowa – wstęp wolny/zapisy/bezpłatne wejściówki

Dzieci znów przejmują Centrum Kultury!
III Festiwal Sztuki Sensorycznej dla Dzieci potrwa od czerwca do października.


To dziecięce święto zmysłów, którego główną ideą jest powrót do doświadczania. Studium poszczególnych zmysłów i dostosowanie treści do wieku pozostają głównymi wyznacznikami naszego programu. Jednak najważniejsze wciąż jest zagwarantowanie podstawowego narzędzia dziecka, jakim jest zabawa!
To właśnie zabawa poprzez sztukę i sztuka poprzez zabawę zapewnia dzieciom współudział i stwarza pole do kreatywności.

Tegoroczna Pajdokracja to niepowtarzalna szansa na spotkanie ze Smokami, Skarpetami, Owadami i Ziarenkiem. Zaprezentujemy też nową formułę teatru witrynowego i zadbamy o tych najnajmłodszych!


WZROK

Przedpremiera: „Z koparką wśród zwierząt” – teatr witrynowy
12 września 2020

Historia o koparce będzie pretekstem do dialogu i wspólnego poszukiwania rozwiązań w temacie modernizacji infrastruktury i ekologii. W spektaklu prześledzimy losy koparki, której główny problem brzmi: Kopać czy nie kopać?
Twórcom spektaklu zależy aby wspierać umiejętność krytycznego, konstruktywnego myślenia, sztukę dialogu, aktywizować postawę obywatelską od najmłodszych lat oraz utrwalać pozytywne nastawienie do przyrody.
czytaj więcej

Przedpremiera: „Smocza wieża” – teatr witrynowy
13 września 2020

Spektakl porusza zagadnienie przełamywania stereotypów oraz problem oceniania drugiego człowieka przez pryzmat wyglądu, pochodzenia czy religii. Spektakl wykorzystuje konwencję teatru dell’arte, dzięki czemu ważne treści i dość trudny temat podane są w sposób lekki i zabawny.
czytaj więcej

Budka dla owadów – atelier fotograficzne
więcej informacji we wrześniu

Instalacja dla całych rodzin z garderobą i greenboxem daje możliwość wspaniałej sensorycznej zabawy z różnymi rodzajami tkanin, dzianin i faktur. Proponujemy Wam zabawę rozmaitymi stylizacjami, którą ogranicza tylko wyobraźnia! Wydrukowana fotografia, utrwalą wspomnienie wspólnego doświadczenia. Sięgając po taką formę zabawy chcemy też przywrócić tradycję portretów rodzinnych. W Budce będzie można robić zdjęcia w kostiumach zrobionych podczas warsztatów Owady pod budkę.

Ziarenko – wystawa ilustracji Agnieszki Rzążewskiej
26-30 września 2020
Prace Agnieszki Rzążewskiej do tekstu Ziarenko zostaną zaprezentowane w Galerii Sztuczka. Widzowie, którym wystawa przypadnie do gustu będą mogli nabyć swój własny teatrzyk Kamishibai do małych domowych prezentacji.
czytaj więcej

Czarno na białym – sensoryczna wystawa ilustracji Katarzyny Barej
1-20 września 2020
Identyfikacja wizualna tegorocznego Festiwalu będzie również sama w sobie wydarzeniem sensorycznym dla najnajmłodszych.
czytaj więcej

Smocze drzewo – instalacja rytualna
1-30 września 2020
Instalacja w fabularyzowany i łagodny sposób pozwala przejść z dzieckiem rytuał pozbycia się smoczka. Wygaszenie odruchu ssania, przeprowadzone nieumiejętnie i przemocowo jest dla dzieci często traumatycznym doznaniem. Instalacja wykorzystując bajkę terapeutyczną oraz formułę Teatru Kamishibai pomaga dzieciom doświadczyć tego momentu, jak rytuału przejścia uwalniającego, a nie traumatyzującego.
instalacja dostępna od 19 lipca
czytaj więcej


DOTYK

Owady pod budkę – paczka teatralna i warsztaty online
wrzesień – więcej informacji wkrótce
Specjalna forma warsztatowa online opracowana specjalnie na czas pandemii. Uczestnicy otrzymają paczki z kreatywnym zestawem materiałów niezbędnych do udziału w warsztatach online.Znajdą się tam: przeróżne rodzaje tkanin, dzianin i faktur, próbki sztucznych futer, tiule, aksamity, sztruksów, dżerseje, folia i inne materiały. Wszystko w niewielkich ilościach, ale wystarczających by pobudzić zmysły bogactwem faktur oraz wziąć udział w cyklu warsztatów kostiumowych prowadzonych przez projektantkę i autorkę kostiumów teatralnych Martę Góźdź.

Premiera: „Niesamowite przygody skarpetek” – spektakl
26, 27 września 2020
Historie skarpetek, które uciekły z kosza na brudną bieliznę i przez dziurę w pralce wydobyły się z mieszkania. Każda ze skarpetek jest bohaterką kolejnej zabawy i przeżywa jedną konkretną przygodę. Widzowie towarzyszą im w przeżywaniu tych przygód.
spektakl autorstwa Małgorzaty Neczyperowicz i Ismeny Maślankiewicz; adaptacja książki Justyny Bednarek
czytaj więcej


POLISENSORYCZNE

„Plastic Story” – instalacja teatralna
październik – więcej informacji wkrótce
Premierowa instalacja ekologiczno-teatralna, zasilana w 100% siłą ludzkich mięśni. W przystępny sposób uwrażliwia na problemy kryzysu klimatycznego. Pokazuje w prosty sposób mechanizmy do niego prowadzące i to jak każda jednostka może choćby w najbliższej okolicy wpływać pozytywnie na aktualny stan rzeczy. Poprzez klaunadę pokazujemy tragikomiczną sytuację człowieka, opływającego w dobra a nie mogącego napić się zwykłej wody czy zaczerpnąć powietrza.
reżyseria: Liza Szczęśliwa

Mikromuzeum Dzieciństwa: Gabinet Małych Osobliwości – wystawa
19, 20 września 2020
Inicjujemy w Lublinie muzeum dzieciństwa, czyli przestrzeni, która ma rejestrować historię zabawki i zabawy oraz pobudzać do kreatywności w tym obszarze. Zaprosimy widzów do aktywnego odbioru instalacji, inspirowania się nimi i opowiedzenia historii na nowo. Przedstawiamy zabawki w różnych konfiguracjach i z różnych lat, znalezione, otrzymane, a przede wszystkim bezdzietne – takie, którymi nikt się już nie bawi. W wyniku interakcji z widzami powstanie wystawa- instalacja opowiedziana na nowo historia zabawy – naszej zabawy.
czytaj więcej

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Ceny biletów
wstęp wolny/zapisy/bezpłatne wejściówki
Kasa Czynna:
otwarta od 19 stycznia 2021
we wtorki i czwartki w godzinach 16:00-18:00
tel. 81 466 61 40
W pozostałych dniach prosimy o kontakt mailowy (kasa@ck.lublin.pl).

Każdy uczestnik wydarzenia zobowiązany jest do wypełnienia oświadczenia o stanie zdrowia.
Oświadczenie należy dostarczyć do CK bezpośrednio przed wydarzeniem lub wypełnić na miejscu.
Pobierz oświadczenie

Klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych:
Zobacz Klauzulę
tel.: 81 466 61 40
Kontakt:
Pracownia Sztuczka
e-mail: sztuczka.ck@gmail.com
tel. 81 466 61 47
735 394 694
Pajdokracja – Festiwal Sztuki Sensorycznej dla Dzieci
10:00 wstęp wolny/zapisy/bezpłatne wejściówki Dla DzieciFestiwalTeatrWarsztatyWizualne

FreshMail.pl