Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy

Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy

19:00 - 11.10.2021 - 30/40 zł - więcej
Kup bilet

Szpital psychiatryczny przypomina statek kiwający się na wzburzonym oceanie. Pasażerki znajdują się w podróży przez lecznicę rozczarowania życiem. Jej koniec jest tam, skąd przybyły – w świecie odznaczającym się brakiem pieniędzy i miłości.

Zaglądamy przez bramę szpitala, by zadać paradoksalne pytanie, kto tu jest chory? Czy świat na zewnątrz jest na pewno najnormalniejszym miejscem do życia? Większość pacjentek nie jest w końcu „aż tak szalona i pamięta, co robili im ojcowie, wujkowie, mężowie, matki, co robił im Kościół, ZUS i rynek pracy”.
Spektakl powstał na podstawie nagradzanej książki autorstwa Olgi Hund (Nagroda Conrada, Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza). Adaptacja dojmującej prozy podkreśla wyjątkowy język autorki, jej poczucie ironii, lapidarność i humor.

Po spektaklu zapraszamy na spotkanie z aktorkami występującymi w sztuce. Reżyserka – Iwona Kempa – z przyczyn losowych nie może pojawić się w Lublinie.
Prowadzenie: Jacek Wakar / Klub Festiwalowy / godz. 20:30 / wstęp wolny

• Pięć stojących kobiet, patrzą przed siebie. Za nimi łóżka szpitalne. W tle widoczny zwielokrotniony jak odbicie w lustrach obraz całej sceny.
  • Dwie kobiety w szerokim kadrze. Kobieta po prawej w wyskoku, z rękami uniesionymi nad siebie. Druga stoi w środku zdjęcia, przed nią mikrofon. W tle wyświetlone różowe kwiaty malw. Po prawej łóżko szpitalne i karton z napisem „Strajk”.
  • Szeroki kadr. Po lewej stronie częściowo w cieniu sylwetki dwóch kobiet siedzących na szpitalnym łóżku. Po prawej puste łóżko, za nim wyświetlony obraz psa, przekładającego pysk przez kraty.
  • Na pierwszym planie kobieta w fartuchu w drobne kwiaty, ręce ma oparte na biodrach. W tle, częściowo niewyraźne, stoi łóżko szpitalne, na którym leży druga kobieta.
Otrzymujemy naprawdę mocną rzecz, chwilami wręcz porażającą, przepisaną na scenę bez taryfy ulgowej, bardzo poruszającą, ale i momentami nieodparcie zabawną. Spektakl jest znakomicie zagrany. Warto także sprawdzić, o co chodzi z tytułem tego przedstawienia, zapewniam bowiem, że problematyka jest od kynologii doskonale odległa.
Rafał Turowski, www.rafalturow.ski
Kobiety w niepotrzebnych nikomu istnieniach odnajdują całe obszary wzruszeń, uczuć, namiętności. I udaje im się poruszyć nasze kamienne serca. A może coś więcej. Szczera energia spektaklu przywraca istoty, od których świat się odwrócił, ludzkiej wspólnocie.
Barbara Hirsz, AICT

Iwona Kempa – reżyserka teatralna. Absolwentka teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim i Wydziału Reżyserii Dramatu w PWST w Krakowie. Debiutowała w 1996 w Teatrze im. W. Horzycy w Toruniu Karykaturami J. Kisielewskiego. W latach 1996–2012 współpracowała z teatrami w Opolu, Łodzi, Kaliszu, Bydgoszczy, Poznaniu, Wrocławiu, Warszawie, Krakowie, a także Akademią Teatralną w Warszawie i PWST w Krakowie. Realizuje przede wszystkim dramaty współczesne, m.in. Końcówkę Becketta, Kalekę z Inishmaan i inne dramaty M. McDonagha, Kształt rzeczy N. LaBute, Pakujemy manatki H. Levina i inne. Od 2006 do 2012 roku była Dyrektorem Artystycznym toruńskiego teatru oraz doradcą programowym Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego KONTAKT.

Olga Hund – pisarka i tłumaczka. Autorka książek Psy ras drobnych i Łyski liczą do trzech. Za Psy ras drobnych otrzymała Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza i Nagrodę im. Josepha Conrada oraz nominację do Nagrody Literackiej Gdynia.

autor: Olga Hund; adaptacja i reżyseria: Iwona Kempa; obsada: Karolina Charkiewicz, Magdalena Czerwińska, Anna Gajewska, Agata Góral, Anna Kłos, Małgorzata Niemirska, Giuseppe Gimelli (gościnnie) – muzyk; scenografia, kostiumy i wideo: Joanna Zemanek; konsultacje ruchu scenicznego: Katarzyna Małachowska; asystentka dramaturgiczna: Anna Bas; kompozytor: Giuseppe Gimelli; czas trwania: 70 min.
premiera: 11.06.2021

30/40 zł