Najlepsze z najgorszych

Remake, Remix, Rip-Off

19:00 – 2018-09-27 – Kino CK – 12 / 15 zł

Film tak straszny, że aż brzuch boli ze śmiechu.

Ten doskonały i hipnotyzujący film dokumentalny przedstawia kulisy branży filmowej w Turcji lat 80., opartej głównie na kradzieży pomysłów, bohaterów, scenariuszy i muzyki kina Hollywood. Bo poza krótką przerwą, w Turcji w zasadzie nie istniały prawa autorskie i tak jest do dziś.

Cem Kaya dotarł do faktów, które są tak niewiarygodne, że aż trudno uwierzyć, że wydarzyły się naprawdę.

Z niedowierzaniem, wypiekami na twarzy, rozszerzonymi źrenicami i uśmiechami od ucha do ucha dowiecie się m.in. o aktorach, którym udało się zagrać w setkach filmów (rekord to 1772 tytuły!) – nic dziwnego, że dziś większości z nich już nawet nie pamiętają. Usłyszymy o Çetin Inanç’u, jednym z najbardziej płodnych reżyserów (m.in. Tureckie Gwiezdne Wojny, Turecki Rambo), którego taśmy z filmami mogłyby okrążyć Ziemię, dwa razy.

Zastanowimy się jak to możliwe, że wytwórnia Yesilcam potrafiła wyprodukować aż 300 filmów rocznie, (chociaż mieli tylko 3 scenarzystów) i zobaczymy jak osadzić amerykańskich superbohaterów w lokalnych, tureckich realiach. Odkryjemy również, co powstaje, gdy ktoś naprawdę przesadzi i połączy w jednej postaci Fantomasa, Supermena i Batmana.

W latach 80. w Turcji 35% gospodarstw domowych posiadało odtwarzacze VHS, czyli aż 3 razy więcej niż np. w Niemczech. Był to też czas, kiedy tureckie kino i rynek video były jednymi z największych na świecie, a tureckie kina pękały w szwach. Aby jeszcze bardziej podkręcić sprzedaż niektóre filmy reklamowano jako nowe zmieniając tylko plakat. Co więcej, zwracano uwagę na kobiety jako widzki, bo przecież „dużo gadają i nie chodzą do kina same, organizują się w grupy” – czysty zysk, prawda?

reżyseria: Cem Kaya
dokumentalny / Niemcy, Turcja / 2014
czas trwania: 1h 36min

Zachęcamy do tego samego naszych widzów i widzki.
Osoby, które kupią w Kasie CK bilety na dwa filmy:
Remake, Remix, Rip-Off i Turecki Egzorcysta, zapłacą tylko 24zł

Najlepsze z Najgorszych – niskie budżety, absurdalne dialogi, kiepskie aktorstwo, kosmici, potwory, fabuła nietrzymająca się kupy, a także zaangażowanie i pasja autorów, to tylko niektóre cechy wspólne najgorszych filmów w historii kinematografii światowej. Kino klasy B zaraża entuzjazmem twórców, który udziela się także widzom. W programie przeglądu zobaczymy bardzo złe filmy, które jednak wpisane zostały do kanonu kina kultowego.

Ceny biletów
12 / 15 zł
Kasa Czynna:
pon. - pt. w godz. 10.00-19.00
oraz na godzinę przed wydarzeniem biletowanym
tel.: 81 466 61 40
Kontakt:
Monika Stolat
tel .+48 519 122 799
e-mail: stolat.monika@gmail.com

Zobacz również

Remake, Remix, Rip-Off
19:00 12 / 15 zł Film

FreshMail.pl