Lubliner Festival

00:00 - 09.09.2020 - lublinerfestival.pl - wstęp wolny - więcej
Lubliner Festival

00:00 - 09.09.2020 - wstęp wolny - więcej

Kuchnia Żydów polskich, wyrażana poprzez smaki i zapachy, jest opowieścią o historii, kulturze i życiu codziennym społeczności żydowskich. Unosi się nad nią mgiełka tęsknoty za światem, który już przeminął.

Przepisy przekazywane z pokolenia na pokolenie są dumą wszystkich żydowskich rodzin. Przyrządzając potrawy, często nie wiemy dokładnie skąd pochodzi przepis i nie uświadamiamy sobie, jak wiele dróg prowadzi nas do korzeni kulinarnych smacznej i niezwykle aromatycznej kuchni żydowskiej. Obie kuchnie – polska i żydowska – przez lata nieustannie przenikały się wzajemnie. Placki ziemniaczane, popularne gołąbki (żydowskie holiszkies),  przyrządzane na wiele sposobów śledzie czy znany i lubiany karp po żydowsku wywodzą się właśnie z kuchni żydowskiej.

„Ogromna część wspomnień z mojego dzieciństwa wiąże się z niezapomnianym smakiem i zapachem potraw przyrządzanych przez moich rodziców. W naszym lubelskim domu unosił się aromat gotującego się powoli rosołu, pieczonych kugli, chałek i cebularzy, wątróbki czy niezrównanych gefilte fisz i czulentu, dań typowych dla kuchni polskich Żydów” – wspomina dyrektor Lubliner Festival – Etel Szyc.

Podczas warsztatów, które znaleźć będzie można na naszej stronie internetowej i na festiwalowym FB i kanale YouTube, nie zabraknie opowieści o zaplatanej w warkocz chałce i znanym od XIX wieku miejscowym przysmaku – lubelskim cebularzu.

Gospodyniami warsztatów będą Izabela Kozłowska-Dechnik, właścicielka żydowskiej restauracji Mandragora w Lublinie i Etel Szyc, dyrektor Lubliner Festival.

lublinerfestival.pl

09-09-2020 - wstęp wolny - więcej