Lubliner Festival

12:00 - 13.09.2020 - Stary cmentarz żydowski - wstęp wolny - więcej
Lubliner Festival

12:00 - 13.09.2020 - wstęp wolny - więcej

Podczas spaceru przybliżymy historię i topografię nieistniejącej dzielnicy żydowskiej na Podzamczu. Przejdziemy ulicami, których dziś już nie ma na mapie miasta – Szeroką, Jateczną czy Krawiecką.

Poczujemy atmosferę dawnych żydowskich ulic – Cyruliczej, Kowalskiej i Furmańskiej. Opowieści o zwyczajach i tradycjach umiejscowimy w historycznej przestrzeni Starego Miasta, przywołując tym samym przedwojenny świat żydowskiego Lublina.

Joanna Krauze – absolwentka politologii, judaistyki i psychologii komunikacji społecznej, członkini Stowarzyszenia „Studnia Pamięci”. Jako stypendystka izraelskiego MSZ odbyła część studiów w Tel Awiwie. Jako przewodniczka i edukatorka zajmuje się głównie historią i dziedzictwem żydowskim Lubelszczyzny. Oprowadza także po miejscach pamięci, m.in. Państwowym Muzeum na Majdanku i Muzeum – Miejscu Pamięci w Bełżcu.

Stary cmentarz żydowski

Kalinowszczyzna