Festiwal Bliski Wschód

Festiwal Bliski Wschód

17:00 - 23.06.2022 - 25/35 zł - więcej
Kup bilet

UWAGA: Z przyczyn niezależnych od organizatora spektakl został przełożony na godz. 17:00.

Spektakl inspirowany dramatem Sławomira Mrożka „Emigranci” został stworzony przez grupę białoruskich twórców, którzy dokonując dekonstrukcji klasycznego tekstu zastanawiają się nad perspektywą otwierającą się w stanie bycia „pomiędzy”.

Sztukę Mrożka rozsadzają od wewnątrz prawdziwe historie Białorusinów, którzy przeszli drogę od euforii protestów do masowego exodus z własnego kraju i doszli do wniosku, że emigracja jest więzieniem, tylko na wolności.

Między emigrantem a uchodźcą przycupnął wygnaniec.
Między krajem ojczystym, gdzie czeka na niego więzienie, a krajem docelowym, gdzie nikt na niego nie czeka, przycupnął wygnaniec.
Między utraconą przeszłością a niedostępną przyszłością przycupnął wygnaniec.

• Zdjęcie. Na scenę pada niebieskie światło. Mężczyzna z ciemnym ubraniu siedzi na stołku. Jest bosy, ręce trzyma na kolanach. Za nim wyświetla się napis: Jechałem przez cały kraj przez osiem godzin.
  • Zdjęcie. Na podłodze leżą porozrzucane, białe kartki i skórzana walizka.
  • Zdjęcie. Na scenę pada czerwone światło, nad podłoga unosi się dym. Mężczyzna klęczy na ziemi i próbuje pozbierać rozrzucone kartki. Za nim, na podwyższeniu stoją dwie osoby, które na niego patrzą.
  • Zdjęcie. Na podłodze rozrzucone są białe kartki. Na scenie znajduje się grupa ludzi. Młody mężczyzna stoi przy mikrofonie i śpiewa. Pada na niego snop światła.

Czasoprzestrzeń się zapętliła i zamarła, a biedny wygnaniec został obdarzony największym bogactwem świata: zdobył czas i dystans niezbędny do refleksji, ostrość i świeżość spojrzenia. Jak wykorzysta ten dar? Co powie o sobie, o zniewolonym nieszczęsnym kraju, z którego został wyrzucony, o szczęśliwym dostatnim kraju nieśpiesznej konsumpcji, do którego został wrzucony?

tekst według „Emigrantów” Sławomira Mrożka; reżyseria: Dmitrij Ciszko; obsada: Eugenia Adamienka, Dmitrij Ciszko, Zmicer Waynowski, Dymitr Harelau muzyka: Dymitr Harelau; tekst: Sławomir Mrożek, Uładzimier Arłou, Zmicer Waynowski, Andruś Horwat; przekład: Michaś Dubianiecki, Irina Lappo, Jan Maksymiuk, Natalla Rusiecka, Eugenia Adamienka; premiera: 9 września 2021, Centrum Kultury w Lublinie

25/35 zł

Sala Czarna