Recenzja dla Andrzeja

Ponad dwa lata temu odszedł od nas redaktor Andrzej Molik. Nestorem lubelskiego dziennikarstwa kulturalnego, autorem tysięcy recenzji, wywiadów, komentarzy i felietonów. Andrzeja nie ma już wśród nas. Jednym z Jego z marzeń było, by ujawniały się nowe talenty recenzenckie i powiększała się rzesza piszących o kulturze. Chcąc zachować o Nim wspomnienie Lubelski Informator Kulturalny ZOOM ogłasza Konkurs na Recenzję Lubelskiego Wydarzenia Artystycznego im. Redaktora Andrzeja Molika.

Pisał nałogowo, bywał na niemal wszystkich wydarzeniach kulturalnych, a później opisywał je swoim charakterystycznym językiem w recenzjach i felietonach. Prowadził bloga, który pozwolił mu na tworzenie tekstów rozbudowanych, pogłębionych krytycznie, długich i nieograniczonych ścisłymi regułami narzuconymi przez format gazety czy magazynu. Bo zawsze chciał dodać jedno zdanie więcej do – pozornie – spójnego i zamkniętego tekstu. A potem jeszcze jedno, a najlepiej cały akapit.
Andrzej potrafił się dzielić swoją wiedzą – prowadził na UMCS konserwatorium z recenzji teatralnej. Nigdy nie był zazdrosny, że młode pokolenie wyssie jego wiedzę i stanie się konkurencją, bo jego marzeniem było, by całe gazety codzienne były wypełnione tylko i wyłącznie recenzjami czy też tekstami o kulturze. A sam przecież, jak mówił, nie da rady tego wszystkiego napisać. Przez ostatnie lata swego życia był związany z Lubelskim Informatorem Kulturalnym „ZOOM”. Pisał recenzje, miał tu także swój kącik jako felietonista. Niemal w każdym numerze znalazło się miejsce dla Jego tekstów. Choć formalnie w tym czasie był już emerytem, jego potrzeba pisania nie zmalała i przynajmniej raz w tygodniu dzwonił do redakcji z propozycją nowego tekstu.

Zasady konkursu

Koncerty, spektakle, wystawy, festiwale, przeglądy, imprezy plenerowe – z tego słynie Lublin ostatnich lat. Wielość i różnorodność imprez w Lublinie pozwala każdemu wybrać tę najciekawszą dla siebie.

• Pisać może każdy, o ile zmieści się w 4000 znaków (ze spacjami). ZOOM czeka na teksty do 10 każdego miesiąca po miesiącu, w którym odbyło sie recenzowane wydarzenie. Jury redakcyjne zdecyduje, które teksty przejdą do dalszej rywalizacji na najlepszą recenzję sezonu artystycznego 2017/18 oraz wybierze te, które będą publikowane w kolejnych numerach miesięcznika.
  • Ogłoszenie wyników nastąpi w październiku 2018 r. Wyboru dokona, spośród prac wskazanych przez redakcję, profesjonalne jury.
    Przewidziane są honoraria za publikację w ZOOMIE oraz przyznanie Nagrody im. redaktora Andrzeja Molika.

Zobacz regulamin