Teatr

Nowy spektakl Daniela Adamczyka: Bajki Wilde – o Jaskółce, Księciu, Olbrzymie i Niesamowitych Rakietach

Adaptacja Daniela Adamczyka to szkatułkowa kompilacja wybranych bajek Wilde’a i jednocześnie pierwsza w Polsce próba ujęcia kilku utworów pisarza w jednym spektaklu.

Reżyser wziął na warsztat wybrane bajki irlandzkiego pisarza, które nie są tak znane, jak inne jego dzieła, jednak wywierają duże wrażenie na każdym, kto się z nimi zetknie. To wzruszające utwory pisane oryginalnym językiem o uniwersalnych wartościach jak przyjaźń, miłość i poświęcenie, a także o ludzkiej niesprawiedliwości i chciwości. W tym odwiecznym konflikcie tkwi prawda i siła, a wraz z nimi – morał.

Artyści przenoszą akcję opowieści daleko w przyszłość, odkrywając ich ponadczasowość i podkreślając niezniszczalny charakter prawd ludzkiej natury. W spektaklu wykorzystującym kilka form wypowiedzi (teatr lalkowy, aktora, przedmiotu czy teatr cieni), podążymy w podróż za niesforną Jaskółką o dobrym sercu, poznamy historię pewnego Olbrzyma Ludojada i Samoluba, a przy okazji wylecimy w powietrze razem z Plejadą Kolorowych Rakiet. Osią spajającą baśnie będzie grupa przyjaciół, narratorów, przybyłych do nas z tajemniczego miejsca, o którym wiemy jedno – jest ono dzikie.

Spektakl powstał w koprodukcji z Teatrem im. Hansa Christiana Andersena w Lublinie
Honorowy Patronat nad wydarzeniem objęła Pani Emer O’Connell – Ambasador Irlandii w Polsce
Partnerem wydarzenia jest Fundacja Kultury Irlandzkiej z siedzibą w Poznaniu

Bajki Wilde – o Jaskółce, Księciu, Olbrzymie i Niesamowitych Rakietach