Janusz Palikot gościem klubu czytelniczego w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Janusz Palikot będzie gościem łąkowego klubu czytelniczego organizowanego przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Klub czytelniczy na Łące Leśmiana to cykl rozmów poświęconych wątkom żydowskim w literaturze. Podczas spotkania Janusz Palikot opowie o swojej książce „Nic-nic. Ontologia na marginesach Leśmiana”.

To podróż przez główne wątki twórczości Bolesława Leśmiana. Autor podjął odważną próbę „przeczytania” na nowo jednego z najważniejszych przedstawicieli dwudziestolecia międzywojennego. Tka misterną sieć autorskich zestawień i niebanalnych analogii. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj zebrany materiał ikonograficzny, który pozwala autorowi poszerzyć pole analizy poszczególnego motywu. Finalnie jesteśmy zaskoczeni wielością interpretacyjnych tropów. Właśnie dzięki tym zestawieniom publikacja rzuca światło na filozoficzny rodowód myśli wybitnego poety.

Janusz Palikot o książce „Nic-nic. Ontologia na marginesach Leśmiana”
17 czerwca, godz. 18:00
zielony skwer przy Muzeum POLIN (Warszawa)

Szczegółowe informacje – czytaj więcej

autor: Janusz Palikot
redakcja: Teresa Marciszuk
korekta: Anna Marszał
koordynacja projektu: Barbara Sawicka
wydawca: Centrum Kultury w Lublinie / Konfrontacje Teatralne

Wydawcą książki jest Centrum Kultury w Lublinie, instytucja, która od kilku lat w ramach merytorycznej działalności wydaje wartościowe publikacje. Na rynku ukazały się:

– nowy przekład „Braci Karamazow“ w tłumaczeniu Cezarego Wodzińskigo – książka i płyta DVD z rejestracją telewizyjną spektaklu teatralnego;
– „Próby z Dostojewskim i inne wykłady lubelskie“ Cezarego Wodzińskiego pod red. Piotra Augustyniaka i Piotra Pękali;
– Dragan Klaic „Gra w nowych dekoracjach. Teatr publiczny pomiędzy rynkiem a demokracją”;
– Bojana Kunst „Artysta w pracy. O pokrewieństwach sztuki i kapitalizmu”;
– „Odzyskiwanie tego, co oczywiste. O instytucji festiwalu“ praca zbiorowa pod red. Marty Keil.