Zobacz jak mieszkali Jung, McQueen, Hansenowie i inni

Po tygodniach izolacji od świata i patrzenia na własne ściany pozwólmy sobie na miłą odmianę i popatrzmy, jak mieszkali inni.

Mamy dla Was prawdziwe rarytasy: dom Junga, Hansenów, McQueena, Diora, Krzywickiej. Wybór jest czysto subiektywny – Katarzyna Hołda z Latających Warsztatów Rękodzieła zajrzała do domów swoich ulubionych twórców kultury.

Alexander McQueen (1969-2010) – wizjonerski brytyjski projektant mody. McQueen nie był po prostu twórcą ładnych strojów. Jego pokazy mody to wypowiedzi na tematy polityczne, społeczne, historyczne. W tym sensie są sztuką, spełniającą takie funkcje jak teatr czy literatura.
Tutaj znajdziemy mieszkanie McQueena w Mayfair w Londynie. I przy okazji tekst o jego o najważniejszych pokazach.

Zofia i Oskar Hansenowie (Z. Hansen 1942-2013, O. Hansen 1922-2005) – architekci, twórcy m.in. osiedla im. Juliusza Słowackiego na LSM w Lublinie. Zobaczcie ich mieszkanie w Warszawie oraz dom w Szuminie, wspólnie przez nich zaprojektowane.

Christian Dior (1905-1957) – francuski projektant mody, twórca domu mody Dior. Lubił przepych i w strojach, i we wnętrzach, co możecie sami ocenić tutajtu.

Irena Krzywicka (1899-1994) – publicystka, tłumaczka, propagatorka praw kobiet, świadomego macierzyństwa, legalnej aborcji, antykoncepcji i edukacji seksualnej. Tu znajdziecie tekst o jej modernistycznej Szklanej Willi w Podkowie Leśnej.

Carl Gustav Jung (1875-1961) – szwajcarski psychiatra i psycholog. Współtwórca psychologii głębi. Tutajtu obejrzycie jego dom w Küsnacht w Szwajcarii.