Eliza Borowska z nagrodą im. Aleksandra Zelwerowicza

Miesięcznik „Teatr” ogłosił listę laureatów swoich Nagród za sezon 2019-2020. Nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza za najlepszą kobiecą kreację aktorską w sezonie 2019/2020 otrzymała Eliza Borowska za rolę kobiety w spektaklu „Wszystko płynie” na postawie książki Wasilija Grossmana w reżyserii Janusza Opryńskiego w Teatrze Soho w Warszawie.

Eliza Borowska stale współpracuje z reżyserem Januszem Opryńskim. Aktorka ukończyła Akademię Teatralną w Warszawie, na co dzień jest związana z Teatrem Powszechnym w Warszawie. Widzowie Teatru Provisorium znają ją z brawurowych ról w spektaklach „Lód” i „Punkt Zero: Łaskawe”. Za rolę we „Wszystko płynie”, w którym partneruje jej Sławomir Grzymkowski, uzyskała także liczne wyróżnienia krytyków w podsumowaniu sezonu „Najlepszy, najlepsza, najlepsi w sezonie 2019/2020”.

Spektakl „Wszystko płynie” jest relacją z piekła opowiedzianą ustami dwójki bohaterów – Anny i Jana. Ona – świadek wielkiego głodu na Ukrainie, On – wieloletni więzień łagrów. Sztuka próbuje zmierzyć się z doświadczeniem głodu człowieka, z piętnem sowieckiego łagru, znaleźć przestrzeń do wypowiedzenia słów najcięższych o człowieku.
Janusz Opryński po raz pierwszy sięgnął po tekst Wszystko płynie Wasilija Grossmana w spektaklu Punkt Zero: Łaskawe. Potem, podczas Konfrontacji Teatralnych w 2016 roku, zaproszono go do udziału w cyklu „Mikro Teatr” zrealizowanym przez Komunę Warszawę. Fragment stworzony w ramach tego projektu znalazł się w ostatecznej wersji spektaklu, która swoją premierę miała 10 października 2019 r. w ramach Konfrontacji Teatralnych w Lublinie i następnie 28 listopada 2019 (Teatr Soho w Warszawie).
Spektakl zobaczymy też podczas tegorocznej 25. edycji Konfrontacji Teatralnych.

Miesięcznik „Teatr” to najstarsze polskie czasopismo, poświęcone teatrowi współczesnemu. Jego pierwszy numer ukazał się w 1945 r. Nagroda im. K. Swinarskiego dla najlepszego reżysera minionego sezonu teatralnego jest przyznawana od 1976 r., a Nagrody im. A. Zelwerowicza dla najlepszej aktorki i najlepszego aktora – od roku 1984.

Gratulujemy!


Zobacz również

FreshMail.pl