Premiera filmu „Ten Lublin…” w reżyserii Andrzeja Titkowa

Centrum Kultury w Lublinie i Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie zapraszają na premierę filmu „Ten Lublin…” w reżyserii Andrzeja Titkowa.

Film „Ten Lublin…” przedstawia historię kilku żydowskich rodzin na szerszym, społeczno-politycznym tle historii międzywojennej Polski, która była przez wieki krajem wielokulturowym, a życie społeczności żydowskiej było nierozerwalnie związane z polską historią. Skomplikowane, barwne losy tych rodzin zostają ukazane poprzez bardzo osobiste, często intymne, opowieści filmowych protagonistów. Mogą oni dzisiaj opowiadać, jedynie dzięki niezłomnej determinacji swoich przodków, którzy przetrwali Zagładę. Ten film ukazuje niewyobrażalne cierpienie związane z żydowskim losem, ale także wolę przetrwania, tak silną, że potrafi przezwyciężyć śmierć.

Premiera: Ten Lublin… – 11 czerwca, godz. 17.00, Sala Widowiskowa Centrum Kultury w Lublinie

Reżyser pracował nad filmem kilka lat. W ramach przygotowań wziął udział m.in. w zjeździe Lublin Reunion – międzynarodowym spotkaniu żydowskich mieszkańców miasta i ich potomków, zorganizowanym z okazji 700-lecia Lublina przez Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN. Wtedy powstała także część zdjęć do filmu.

Produkcja to drugi film Titkowa dotyczący lubelskich Żydów. W 2013 roku miał premierę jego dokument „Album rodzinny”, w którym reżyser wraz z siostrą, Olga Titkow-Stokłosą, podążali śladami swoich lubelskich przodków: historię Franciszki Arnsztajnowej – prababki reżysera – oraz dwóch lubelskich zasymilowanych żydowskich rodzin Arnsztajnów i Meyersonów. Po filmie odbędzie się spotkanie z twórcami, które poprowadzi Grzegorz Linkowski.

Andrzej Titkow – poeta, reżyser, scenarzysta, producent i wykładowca akademicki, urodzony w Warszawie. Absolwent Wydziału Reżyserii PWSF, TV i T w Łodzi. Ma w swym dorobku osiemdziesiąt filmów dokumentalnych, kilka fabularnych filmów telewizyjnych (w tym serial „Układ krążenia”), film kinowy p.t. „Światło odbite”, a także spektakle teatralne i telewizyjne. Jest autorem czterech tomów poetyckich: „Wstęp do nie napisanego poematu”, 1976 , „Zapisy, zaklęcia”, 1996 , „Pieśń pod pieśniami”, 2016, oraz „Popiół i popiół”, 2021. W roku 2013 odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Scenariusz i reżyseria: Andrzej Titkow
Zdjęcia: Ami Tadeusz Drozd, Jacek Knopp, Sławomir Orman
Muzyka: Piotr Moss
Produkcja: Miasto Lublin, Studio Filmowe TAK, 2021
Film zrealizowany przy udziale finansowym MIASTA LUBLIN ze środków Lubelskiego Funduszu Filmowego.

Otwarte projekcje premierowe dla widzów odbędą się w ramach drugiej edycji Lubliner Festival, 2-8 sierpnia 2021.