Teatr

„KONGRES FUTUROLOGICZNY” w konkursie „Klasyka Żywa”

Spektakl Teatru Czytelni Dramatu pt. „KONGRES FUTUROLOGICZNY” zakwalifikował się do konkursu „Klasyka Żywa”.

Konkurs na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa” jest organizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.
Podobnie jak w latach ubiegłych „Klasyka Żywa” pozostaje wyłącznie konkursem inscenizacji. Przystąpić do niego mogą przedstawienia tekstów powstałych przed końcem 1987 roku, przygotowane przez wszystkie typy teatrów (w tym też szkoły teatralne), których premiery odbędą się między 1 stycznia a 31 grudnia 2022 roku i które zagrane zostaną co najmniej 10 razy.

• Zdjęcie ze spektaklu. Mężczyzna w czarnej koszulce i szarej bluzie wskazuje palcem przed siebie. Za nim inny mężczyzna w identycznym kostiumie siedzi na stole.
  • Zdjęcie ze spektaklu. Mężczyzna w szarej bluzie stoi na scenie, unosi rękę nad głowę, jakby brał zamach. Za nim, odwrócona plecami stoi kobieta i gra na skrzypcach.
  • Dwóch mężczyzn w identycznych szarych bluzach siedzi przy stole. Patrzą na siebie. Są uśmiechnięci.
  • Zdjęcie ze spektaklu. Fotografia przedstawia ciemną postać pchającą dużą, stalową konstrukcję z drabiną. Ciemną scenę rozświetla delikatne, pomarańczowe światło.
  • Zdjęcie ze spektaklu. Mężczyzna w czerwono-niebieskim kimono stoi na środku sceny. ma rozpostarte ramiona, jego mina wyraża uniesienie. Na scenę pada fioletowo-pomarańczowe światło.

Spektakl w reżyserii Daniela Adamczyka jest adaptacją satyrycznej i w wielu swoich wątkach proroczej powieści Stanisława Lema. Choć to historia z gatunku science fiction napisana w latach 70., jej treść jest wciąż niezwykle aktualna. Z drugiej strony, powieść Lema, utrzymana w lekkiej konwencji, jest prawdziwym majstersztykiem słowotwórczym, feerią nieskrępowanej twórczości i zabawy.

Premiera spektaklu odbyła się 25 lutego 2022 r.
Najbliższe prezentacje: 23.04, godz. 19:00 / 24.04, godz. 19:00

Projekt realizowany jest w ramach programu Przestrzenie Sztuki Lublin, który jest finansowany ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Lokalnym operatorem projektu jest Centrum Kultury w Lublinie.