Teatr

Recenzja spektaklu „KONGRES FUTUROLOGICZNY”

Na łamach portalu teatralny.pl pojawiła się recenzja najnowszego spektaklu Teatru Czytelni Dramatu w reżyserii Daniela Adamczyka. Zachęcamy do lektury!

Autor recenzji – Dominik Gac podkreśla, że opowiadanie Lema to teatralna bombonierka. Zwraca też uwagę na brawurową grę aktorów, zwłaszcza Jarosława Tomicy.

(…) Opowiadanie Lema to w istocie teatralna bombonierka (twórcy dokładają jeszcze jeden poziom – jawnie już metateatralny, w którym improwizujący aktorzy komentują trwające właśnie przedstawienie). Teatralny żywioł znakomicie rozpoznaje brawurowo żonglujący postaciami Tomica. Czasami pomaga sobie zmianą kostiumu, ale w zasadzie ten najbardziej fascynujący z teatralnych mechanizmów – przeistaczania – dzieje się na naszych oczach, odsłonięty. (…)

(…) Lem i podążający za nim twórcy humorem nie tyle rozbrajają, co podkreślają egzystencjalną grozę. Przykładem niech będą będzieje (upraszczając: proroctwa tudzież prognozy formułowane na gruncie językoznawstwa), które bohaterowie przyswajają poprzez konsumpcję lizaków. A co przyswoją, to nam – siedząc na rusztowaniu jak na piętrowym łóżku – referują. Jest w tej scenie coś z bajkowej atmosfery Akademii Pana Kleksa. (…)

Czytaj całą recenzję spektaklu