Za nami konferencja: 90 dni wsparcia dla Ukrainy

25 maja odbyła się w Centrum Kultury w Lublinie konferencja prasowa Prezydenta Miasta Lublin podsumowująca 90 dni wsparcia uchodźcom z Ukrainy.

W konferencji, obok Prezydenta Lublina — Krzysztofa Żuka, udział wzięli: Andrzej Wojewódzki — Sekretarz Miasta Lublin, Pełnomocnik Prezydenta ds. pomocy obywatelom Ukrainy; Katarzyna Fus — Dyrektorka MOPR; Krzysztof Stanowski — Dyrektor Centrum Współpracy Międzynarodowej; Anna Dąbrowska— Prezeska Stowarzyszenia Homo Faber; Ks. Stefan Batruch — Prezes Fundacji Kultury Duchowej Pogranicza; Tomasz Sieniow — Prezes Instytutu na rzecz Państwa Prawa oraz przedstawiciele Urzędu Miasta, Lubelskiego Społecznego Komitetu Pomocy Ukrainie i osoby zaangażowane w prace sztabu kryzysowego.

• Zdjęcie. Za stołem okrytym niebieskim obrusem siedzi grupa osób. Na stole lezą radiowe mikrofony, karafka z woda i szklanki. W tle wyświetla się prezentacja.
  • Zdjęcie. Za stołem okrytym niebieskim obrusem siedzi grupa osób. Na stole lezą radiowe mikrofony, karafka z woda i szklanki. Na ścianie wisi chusta z niebiesko-żółtym wzorem.
  • Zdjęcie. Za stołem okrytym niebieskim obrusem siedzą dwie kobiety i mężczyzna. Na stole lezą radiowe mikrofony, karafka z woda i szklanki. W tle wyświetla się prezentacja.
  • Zdjęcie. Piwnice Centrum kultury w Lublinie. W pomieszczeniu za stołem okrytym żółtym obrusem siedzi dwóch mężczyzn i kobieta. Przed stołem na krzesłach siedzą ludzie słuchają wykładu, robią notatki.

Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę, Lublin stał się jednym z głównych miast, w których uchodźcy zza wschodniej granicy szukają miejsca na przeczekanie czasu wojny lub szansy na nowy start. Podczas spotkania przedstawiono dane dotyczące pomocy udzielonej obywatelom Ukrainy w naszym mieście.

Szacuje się, że ponad 1,2 mln obywateli Ukrainy zatrzymało się tu przejazdem, zaś obecnie na terenie miasta przebywa ponad 68 tys. uchodźców. Tylko w prowadzonych lub organizowanych przez Miasto interwencyjnych punktach udzielono ponad 102 tys. noclegów.

Więcej o realnej pomocy udzielonej uchodźcom z Ukrainy w Lublinie przeczytasz tutaj.