Teatr

„KONGRES FUTUROLOGICZNY” nagrodzony za muzykę

Miło nam poinformować, że spektakl Teatru Czytelni Dramatu pt. „KONGRES FUTUROLOGICZNY” w reżyserii Daniela Adamczyka został nagrodzony w konkursie „Klasyka Żywa”.

Jury doceniło muzykę skomponowaną do spektaklu produkcji Centrum Kultury w Lublinie. Nagrodzeni twórcy – Jan Jaworski, Szczepan Pospieszalski, Joanna Szczęsnowicz i Jan Tarkowski – wykonują tę muzykę na żywo podczas każdego przedstawienia.

Spektakl jest adaptacją satyrycznej i w wielu swoich wątkach proroczej powieści Stanisława Lema. Choć to historia z gatunku science fiction napisana w latach 70., jej treść jest wciąż niezwykle aktualna. Z drugiej strony, powieść Lema, utrzymana w lekkiej konwencji, jest prawdziwym majstersztykiem słowotwórczym, feerią nieskrępowanej twórczości i zabawy.

• Zdjęcie ze spektaklu. Mężczyzna w czerwono-niebieskim kimono stoi na środku sceny. ma rozpostarte ramiona, jego mina wyraża uniesienie. Na scenę pada fioletowo-pomarańczowe światło.
  • Zdjęcie ze spektaklu. Mężczyzna w szarej bluzie stoi na scenie, unosi rękę nad głowę, jakby brał zamach. Za nim, odwrócona plecami stoi kobieta i gra na skrzypcach.
  • Zdjęcie ze spektaklu. Mężczyzna w czarnej koszulce i szarej bluzie wskazuje palcem przed siebie. Za nim inny mężczyzna w identycznym kostiumie siedzi na stole.
  • Zdjęcie ze spektaklu. Fotografia przedstawia ciemną postać pchającą dużą, stalową konstrukcję z drabiną. Ciemną scenę rozświetla delikatne, pomarańczowe światło.
  • Dwóch mężczyzn w identycznych szarych bluzach siedzi przy stole. Patrzą na siebie. Są uśmiechnięci.

Konkurs „Klasyka Żywa” organizowany jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego główny cel to zwiększenie obecności polskich tekstów klasycznych w repertuarach współczesnych teatrów. W tym roku komisja artystyczna w składzie: Patryk Kencki (przewodniczący), Grzegorz Janikowski, Magdalena Mikrut-Majeranek, Magdalena Piekarska, Paweł Stangret, Anna Wakulik, Maryla Zielińska dokonała wyboru, spośród 33 przedstawień oraz decydowała o przyznaniu nagród dodatkowych
twórcom przedstawień niezakwalifikowanych do finału Konkursu.

Więcej informacji o laureatach w artykule.

Na kolejne pokazy spektaklu „KONGRES FUTUROLOGICZNY” zapraszamy do Centrum Kultury w Lublinie już w marcu.