Przejdź do treści

Centrum Kultury z nominacjami do Strzał 2022

Rozpoczęło się głosowanie na wydarzenie kultury „Strzały 2022”.

Wśród nominacji znalazła się Galeria Biała z wystawą „art. dekoracyjne”. Ekspozycja podkreśla wieloznaczność słowa „artykuł”, jego skrót, który wspomnianemu cudzoziemcowi sugerował sztukę. Artykuł oznacza również tekst publicystyczny, literacki lub naukowy obok oznaczenia rzeczy, które są przedmiotem transakcji. Wystawa art. dekoracyjne odnosi się do przedmiotów – obiektów sztuki z wyartykułowaną wizualnością, które ubogacają miejsce, przestrzeń, zdobią i wypełniają ją.

  • Zdjęcie przedstawia wnętrze Galerii Białej w Lublinie. Na jednej ze ścian wiszą pomalowane na niebiesko talerze z powtarzającym się na większości z nich motywem jaskółki.
  • zdjecie przedstawia instalację artystyczną. Składa sie z głowy konie uszytej z pomarańczowego materiału, nabitej na drut i białe, koronkowej koszuli na wieszaku.
  • Zdjęcie przedstawia kolorowe, prostokątne grafiki zawieszone obok siebie na białej ścianie.
  • Zdjęcie przedstawia graffiti na białej ścianie. To wielkie, złote litery w stylu art deco układające się w napis: art. dekoracyjne.
  • Zdjęcie przedstawia artystyczną instalację składającą się ze szklanego, sześciennego naczynia. W środku naczynia znajduje się figurka mężczyzny.

Nominację otrzymał również spektakl „Mater Furiosa” w reżyserii Joanny Lewickiej. Tytuł był inspirowany m.in. wierszem pt. „Stabat Mater Furiosa” francuskiego pisarza Jean-Pierre Siméon. W spektaklu spotkają się dwie kobiety performerki: aktorka i tancerka. Dwie kobiety – matki, córki, siostry – które we wspólnym cichym cielesnym dialogu powstaną przeciwko mężczyznom wojny- ojcom, synom i braciom. Kobiecy duet wcieli i zatańczy na wizualno- dźwiękowym tle spektakl o samotności w miłości, o samotności w życiu, o samotnym człowieczeństwie.

  • Kolorowa fotografia. Na scenie oświetlonej czerwonymi reflektorami stoją dwie kobiety. Jedna z nich stoi na stoliku i jest ubrana w biało-czerwono-czarny kombinezon, druga w ciemną sukienkę. Kobiety trzymają w ręku peruki zamoczone wodą, która ścieka na podłogę.
  • Kolorowa fotografia. Na scenie oświetlonej niebieskim światłem znajdują się dwie kobiety. Jedna z nich kuca po lewej stronie kadru w ciemnej sukience. Druga z nich po prawej stronie kadru siedzi odwrócona tyłem do publiczności. W tle widać powieszone pionowo reflektory i ekran.
  • Kolorowa fotografia. Na podłodze sceny siedzą obok siebie dwie kobiety ubrane w ciemne sukienki. Jedna z nich trzyma drugą za kark. Mają na sobie peruki.

Laureaci otrzymają statuetkę „Strzały”, którą zaprojektował częstochowski artysta Mariusz Chrząstek. Symbolizuje ona „celne” wydarzenia kulturalne, jakimi żyje lubelska kultura. O drugiej nagrodzie zdecydują czytelnicy.

Głosowanie potrwa do 2 kwietnia. Można to zrobić TUTAJ.

Zwycięzców plebiscytu „Strzały” 2022 poznamy 13 kwietnia.

Akceptuje postanowienia regulaminu.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl