„Margules. Nieobecność” w programie Teatr Polska
Program „Teatr Polska” organizowany jest od 2009 r. przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w celu zwiększenia mobilności teatrów i popularyzacji sztuki teatralnej w miejscowościach nie posiadających teatru instytucjonalnego. Zespół Sterujący ds. artystycznych w składzie: Marcin Pasierbski, Małgorzata Piekut, Anna Rochowska, Ewa Zbroja wybrał spośród 143 poprawnych formalnie zgłoszeń finałowe 15 spektakli.
Spektakl Witt-Michałowskiego nie jest jedynie próbą osadzenia urodzonego w Polsce reżysera w panteonie naszych teatralnych legend. To transgresyjne spotkanie z nieżyjącym już reżyserem, rozgrywające się w noc meksykańskich zmarłych. W Meksyku, każdy kto otarł się o teatr, kojarzy Ludwika Margulesa z Polską i największymi reformatorami współczesnego teatru. Margules wymieniany jest jednym tchem z takimi nazwiskami twórców polskich, jak Kantor czy Grotowski.
Reżyser Alejandro González Iñárritu, laureat wielu Oskarów (m.in. za takie filmy, jak „Birdman” czy „Zjawa”) nazywa Margulesa swoim najważniejszym mentorem i nauczycielem. Do dzisiaj polska krytyka teatralna i polscy historycy teatru nie zauważyli obecności Margulesa na mapie teatralnej świata. Spektakl Sceny InVitro jest wynikiem ekspedycji zrodzonej z potrzeby umieszczenia tego wybitnego twórcy w należnym mu miejscu.
Program „Teatr Polska” finansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.