Medal Prezydenta Ukrainy w CK

Lublin otrzymał tytuł „Miasto Ratownik” przyznawany przez Prezydenta Ukrainy. Wołodymyr Zełenski wręczył to honorowe wyróżnienie na ręce Krzysztofa Żuka.

Tytuł „Miasto Ratownik” ustanowił w ubiegłym roku Wołodymyr Zełenski, jako symboliczne podziękowanie dla miast partnerskich, które są zaangażowane w niesienie pomocy Ukrainie i jej obywatelom w związku ze zbrojną inwazją Rosji. Obok Lublina, tytuł ten otrzymały również: Rzeszów, Przemyśl i Chełm.

Wraz z wybuchem wojny w Ukrainie, Miasto w trybie pilnym uruchomiło i cały czas kontynuuje pakiet działań solidarnościowych i pomocowych na rzecz obywateli tego kraju, którzy znaleźli schronienie w Lublinie. Już w pierwszym dniu rosyjskiej agresji powstał Lubelski Społeczny Komitet Pomocy Ukrainie, którego organizatorami są Stowarzyszenie Homo Faber, Fundacja Kultury Duchowej Pogranicza i Fundacja Instytut na rzecz Państwa Prawa we współpracy z Miastem Lublin. W te działania włączyło się również Centrum kultury w Lublinie, dlatego właśnie przyznane odznaczenie do 4 czerwca można zobaczyć również w naszej instytucji.