Przejdź do treści
Festiwal/Film

Demakijaż – Festiwal Sztuki Kobiet

To już ósmy rok z Festiwalem Demakijaż w Lublinie. Podczas tegorocznej edycji przyjrzymy się płci, rasie, klasie i wszelkim krzyżującym się kategoriom wykluczeń. Jednocześnie będziemy radośnie celebrować kino i – szerzej – sztukę kobiet!

 

  • Grupa kobiet ubrana identycznie, ubrania przypominają rodzaj uniformu w kolorze beżowym, idą w stronę kamery, podświetlone ostrym różowym świetle. Kobieta na pierwszym planie ma w rękach różowy młotek.
  • Kobieta stojąca na tle morza w porze zachodu. Kobieta w biodrach opasana białym pareo, na ramionach ma lekkie szale i naszyjnik z muszli, na głowie zdobną formę korony. Ręce ma uniesione nad głowę w geście przypominającym taniec.
  • Na zdjęciu dwie młode kobiety o azjatyckich rysach twarzy. Siedzą oparte o ścianę, jedna opiera twrz na ramieniu drugiej. Twarze mają oświetlone ostrym snopem słońca, pozostała część zdjęcia w cieniu.
  • Zbliżenie na młodą dziewczynę leżącą na niebieskim fotelu plażowym. Ubrana w górę od kostiumu kąpielowego, w rękach ma żółty balonik, lekko się uśmiecha.
  • Dwie młode kobiety. Za nimi w tle wydaje się być lunapark i lekko błękitne niebo.

W programie jak co roku znalazły się projekcje filmowe, spotkania, warsztaty i wieczorne koncerty. Festiwal oficjalnie otworzy film „Feminism WTF”, który eksploruje autentyczne znaczenie słowa „feminizm” poprzez rozmowy z osobami eksperckimi reprezentującymi różne dziedziny. Wśród długich metraży znajdziemy też „Silent Twins” – opowieść o czarnoskórych bliźniaczkach, które komunikują się tylko między sobą, a milczą wśród innych. Na ekranie pojawi się też „Silver Haze”, najnowszy film Sachy Polak i zdobywca Nagrody Teddy na Berlinale 2023. Z kolei energetyczny koktajl filmu imprezowego, poruszającego coming of age oraz intrygujący portret pokolenia Z zobaczymy w produkcji „How to Have Sex”. Nie zabraknie także kilku bloków krótkich metraży z cyklu Let’s Start the Revolution.

PROGRAM:

8.12 / piątek
godz. 18:00 – Let’s Start the Revolution – blok krótkich metraży I / Kino CK
godz. 20:00 – Film otwarcia: Feminism WTF + spotkanie o intersekcjonalnym feminizmie [PJM] / Kino CK
godz. 22:00 – NANA / Hanako – koncert / Bałagan Pub, ul. Grodzka 5a

9.12 / sobota
godz. 13:00 – WenDo – warsztaty / Sala prób nr 1
godz. 13:00 – Let’s Start the Revolution – blok krótkich metraży II / Kino CK
godz. 15:00 – Silent Twins + spotkanie [PJM] / Kino CK
godz. 18:00 – Let’s Start the Revolution – blok krótkich metraży III / Salon Syrena
godz. 18:30 – Silver Haze / Kino CK
godz. 20:30 – Let’s Start the Revolution – blok krótkich metraży IV / Kino CK

10.12 / niedziela
godz. 10:00 – WenDo – warsztaty / Sala prób nr 1
godz. 15:00 – Viva La Vulva – warsztaty edukacyjno-artystyczne / Sala prób nr 2
godz. 14:00 – Hairouna Film Festival – blok krótkich metraży / Kino CK
godz. 16:00 – Let’s Start the Revolution – blok krótkich metraży V / Kino CK
godz. 18:00 – Siostrzeństwo świętej sauny + spotkanie [PJM] / Kino CK
godz. 21:00 – How to Have Sex / Kino CK

Podczas Demakijażu nie może zabraknąć muzyki. Pierwszego dnia posłuchamy feministyczno-queerowego tercetu NANA oraz Hanako. Przez dwa będziemy się też spotykać na warsztatach WenDo. To metoda przeciwdziałania przemocy wobec kobiet i dziewcząt, która uczy tego, jak w każdej sytuacji: w pracy, w miejscu publicznym, na ulicy, w domu – przestać czuć się bezradną i bezbronną. Z kolei Viva la Vulva to warsztat, podczas którego przeanalizujemy kulturowe przekazy dotyczące wulwy i ich wpływ na postrzeganie ciała i seksualności.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Na warsztaty obowiązują zapisy.

Akceptuje postanowienia regulaminu.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl