Przejdź do treści
Teatr

Dekalog Teatralny

„Dekalog Teatralny” to nowy projekt Centrum Kultury w Lublinie, w ramach którego zobaczymy spektakle inspirowane biblijnymi przykazaniami, ale też filmowym „Dekalogiem” Krzysztofa Kieślowskiego i Krzysztofa Piesiewicza.

Dekalog – dziesięć przykazań, dziesięć zasad. Pojęcie nie tylko religijne, lecz stosowane również w codziennej komunikacji. To także filmowy „Dekalog” Kieślowskiego i Piesiewicza, który 30 lat temu stał się nowym punktem odniesienia, zaczynem otwartej rozmowy o wartościach w laickim świecie. Dziś chcemy zainicjować kolejny dyskurs – posługując się językiem teatru.

Tematy z kamiennych tablic i współczesne odczytanie tego, co zawsze było dla ludzkości za trudne. Na takim założeniu ma oprzeć się „Dekalog Teatralny” – cykl spektakli inspirowanych w tym samym stopniu biblijnymi przykazaniami, co filmowym kontekstem. Czy pozostaną ze sobą w sporze, czy ułożą się w harmonijny obraz? – trudno to przewidzieć, ale warto się przyglądać.

  • Scena ze spektaklu. Na ekranie wyświetla się twarz kobiety, kóra znajduje się w pokoju pełnym książek. Na podłodze siedzi druga kobieta. Jest ubrana w szare dresy, ma bose stopy. Jej twarz wyraża smutek. Kobieta trzyma się za głowę.
  • Zdjęcie ze spektaklu. Na scenie stoi moda kobieta ubrana w dźinsowe spodnie i kurtkę. Na scenę pada niebieskie światło.
  • Scena ze spektaklu. Na krześle stoi mężczyzna ubrany w sukienkę i buty na wysokim obcasie. Do mężczyny podchodzi kobieta i patrzy na niego ze zdziwieniem.
  • Zdjęcie ze spektaklu. Mężczyzna i kobieta stoją w długim, białym, wąskim korytarzu. Na ścianach wiszą zegary. Na scenę pada jasnoniebieskie światło.
  • Zdjecie ze spetkalu. Mężczyznę ubranego w sukienkę otacza grupa ludzi.
  • Zdjęcie ze spektaklu. na scenie stoi kobieta ubrana w szare dresy. Obok niej znajduje się biały regał z książkami.

W tym roku zapraszamy na pierwsze spektakle, nawiązujące kolejno do ósmego i pierwszego przykazania – teksty dramatyczne autorstwa Artura Pałygi, w reżyserii Łukasza Witt-Michałowskiego, w obsadzie: Arkadiusz Cyran, Ewa Pająk, Wojciech Rusin, Anna-Maria Sieklucka, Jarosław Tomica i Agnieszka Warchulska.

HARMONOGRAM POKAZÓW:

PREMIERA: 12.12 / wtorek
godz. 19.00 – Hańba
godz. 21.00 – Pod lodem

14.12 / czwartek
godz. 19.30 – Hańba
godz. 21.30 – Pod lodem

15.12 / piątek
godz. 17.00 – Hańba [PJM]
godz. 19.00 – Pod lodem [PJM]

16.12 / sobota
godz. 19.30 – Hańba
godz. 21.30 – Pod lodem

17.12 / niedziela
godz. 15.00 – Hańba
godz. 17.00 – Pod lodem

18.12 / poniedziałek
godz. 18.00 – Hańba
godz. 20.00 – Pod lodem

19.12 / wtorek
godz. 18.00 – Hańba
godz. 20.00 – Pod lodem

Hańba

Nigdy nie było tak łatwo zniszczyć człowieka, jak dziś.

Otacza nas sieć. Media i internet nie uznają tłumaczeń, wyśmiewają usprawiedliwienia, nie bawią się w detale. Ta sieć zarzucona na ofiarę nie daje możliwości ruchu. Jest wszechpotężna i bezwzględna w swojej bezmyślnej prostocie. Karmi tłum emocjami.
Uczciwe śledztwo, rozpatrzenie stanowiska każdej strony stało się staroświecką bzdurą, której nikt nie traktuje poważnie.
„Fałszywe świadectwo” – jak łatwo jedno słowo może zmienić życie drugiego człowieka. Doprowadzić do śmierci zawodowej, cywilnej, a czasem i…
czytaj pełny opis

Pod lodem

„Pod lodem” to uzupełnienie, uwspółcześnienie i rozmowa z pierwszym odcinkiem „Dekalogu” Kieślowskiego/Piesiewicza.

Nie da się cofnąć ruchu. Żadnego ruchu. Wszystko, co robimy i czego nie robimy, co mówimy i czego nie mówimy, ma swoje realne konsekwencje. I wszystko zostaje na zawsze. To, czego nie zrobiliśmy i co zrobiliśmy, będzie z nami na stałe. (…)
Nie będziesz miał cudzych bogów przede mną? Kim są dziś cudzy bogowie? Nasz bóg był bogiem ludzkim. Cudzy bogowie nie są ludzcy. Więc czyi?
czytaj pełny opis

BILETY I KARNETY:

Bilety na spektakl dostępne są w kasie CK oraz online.
Karnety** na spektakle dostępne są wyłącznie w kasie CK.

bilet ulgowy – 40 zł
bilet normalny – 50 zł
karnet ulgowy na dwa tytuły – 70 zł
karnet normalny na dwa tytuły – 85 zł

** W ramach karnetu możliwe jest wykupienie biletów na spektakle, które odbywają się w różnych dniach.

UWAGA: na spektakl „Hańba” zapraszamy wejściem do wyremontowanych Piwnic Centrum Kultury w Lublinie, znajdującym się na tyłach budynku, od strony Bigmaru.

Akceptuje postanowienia regulaminu.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl