Taniec/Teatr

Spektakl LTT wraca na scenę CK

Po występie w programie głównym Polskiej Platformy Tańca w Łodzi, spektakl „W moim początku jest mój kres Lubelskiego Teatru Tańca powraca na scenę CK.

Ten wielokodowy spektakl w reżyserii Joanny Lewickiej jest spotkaniem twórców różnych dziedzin. Pyta o nasz wspólny, ale też indywidualny stosunek do przeszłości i do tego, co ma nadejść.

Czas przeszły i obecny czas
Oba są chyba obecne w czasie przyszłym
A przyszły czas jest zawarty w czasie przeszłym.

T.S. Eliot

Produkcja oparta na „Czterech kwartetach” T. S. Eliota. stanowi próbę zabawy w popadanie w nostalgię, pogrążanie się w stare dobre i złe czasy, ale również jest wyrazem lęku przed starością i śmiercią, czy oczekiwaniem szczęścia i tego najważniejszego momentu artystycznego, którego zawsze próbowaliśmy doświadczyć.

Nie ma sztampy, zbytniej ckliwości czy przesady w spektaklu „W moim początku jest mój kres” zrealizowanym z okazji jubileuszu 20-lecia Lubelskiego Teatru Tańca. (…) W udany sposób stworzono tu wiele kontrapunktów, np. stare ciała [ze specjalnie zaprojektowanymi maskami tancerzy] są ubrane w bajecznie kolorowe, młodzieżowe kostiumy, a brak sprawności fizycznej zestawiono ze współczesną elektroniczną, popową muzyką. (…) Od momentu porzucenia sztucznej powłoki, wszystko dzieje się już tu i teraz, z narastającą dynamiką, a momentami także z subtelnym humorem. Niepopadnięcie w karykaturę z pewnością nie było łatwym zadaniem, ale udało się to znakomicie.

Sandra Wilk, Strona Tańca, 13.10.2022

• Zdjęcie przedstawia scenę ze spektaklu teatru tańca. na środku znajduje się tancerz w masce i długim, kolorowym płaszczu. Na ścianach wyświetlają się czarno-białe zdjęcia, przedstawiające twarze.
  • Zdjęcie. Scena ze spektaklu "W moim początku jest mój kres". Dwie osoby stoją z boku sceny, wykręcają do tyłu ramiona kobiecie. Ściany i podłoga pokryte są białymi literami.
  • Zdjęcie ze spektaklu teatru Tańca. Na scenie znajduje się osoba w kolorowym kostiumie, która zdziera z siebie maskę.
  • Zdjęcie. Scena ze spektaklu "W moim początku jest mój kres". Przedstawia trzy osoby w identycznych maskach, przedstawiających twarz starego, łysego mężczyzny. Stoją przed mikrofonem. Tło ciemne, jednolite.

Nadchodzi wielkie piękno starości, która zamyka przeszłość w pamięci, a przyszłość w oczekiwaniu na kolejny moment szczęścia. Spektakl Lubelskiego Teatru Tańca rozgrywa się w tym stanie zawieszenia pomiędzy nostalgią i nadzieją.

Lubelski Teatr Tańca: W moim początku jest mój kres
25 maja, godz. 18:00
Sala Widowiskowa
Bilety: 30/40/50 zł do nabycia w kasie CK i online.