Teatr

Inauguracja Teatru Centralnego

21 czerwca 2024 r. swoją działalność w Centrum Kultury w Lublinie rozpocznie Teatr Centralny. Funkcjonowanie nowej jednostki w CK zainauguruje premiera spektaklu Serce z cyklu Dekalog Teatralny.

Teatr Centralny to inicjatywa sześciu teatrów działających dziś w Centrum Kultury, które po 10 latach działalności na niezależnych ścieżkach rozwoju łączą siły jako kolektyw. Są to:

•  Scena InVitro,
  • neTTheatre,
  • Teatr Provisorium,
  • Teatr Czytelni Dramatu,
  • Teatr Seniora,
  • Scena Komedii.

Będzie to przestrzeń spotkania tradycji teatru autorskiego, niepokornej nowej dramaturgii i śmiałej wypowiedzi politycznej. Wyrastając z dziedzictwa teatru fizycznego, plastycznego i dokumentalnego twórcy nastawiają się na kolektywną pracę w poszukiwaniu nowych form artystycznego istnienia, w ciągłej otwartości na dyskurs i nowe osoby twórcze.

Teatr Centralny będzie prezentował szeroką ofertę teatralną, o określonym repertuarze i formie, stanowiącą alternatywę wobec istniejących lubelskich teatrów. Jego istotą jest różnorodność oraz obecność na jednej scenie kilku teatrów o różnych rodowodach artystycznych i zainteresowaniach.
18 czerwca odbyła się konferencja prasowa, podczas której jego współtwórcy i koordynatorzy opowiedzieli o idei Teatru oraz planach na przyszłość.

• Fotografia kolorowa przedstawia zamyślone osoby, które słuchają, o czym opowiada rozmazany mężczyzna z pierwszego planu.
  • Fotografia przedstawia kobietę udzielającego wywiadu do niebieskiego i czerwonego mikrofonu. Ubrana jest w jasnobeżową sukienkę i ma czarne okulary. W tle znajduje się kilka osób.
  • Kolorowe zdjęcie przedstawia popiersie mężczyzny udzielającego wywiadu do niebieskiego i pomarańczowego mikrofonu. Ubrany jest w czarną koszulę i patrzy w dal.
  • Kolorowa, jasna fotografia przedstawia grupę stojących ludzi, którzy słuchają i wpatrują się w mówiącą kobietę.
  • Zdjęcie przedstawia osobę, która udziela wywiadu. Ubrana w białą koszulkę z dziurkami, czarne spodnie na szelkach. Posiada białe, grube okulary oraz kolorowy naszyjnik.
  • Kolorowe zdjęcie przedstawia dziennikarzy oraz dwóch mężczyzn. Jeden z nich udziela wywiadu, a drugi stoi obok i słucha rozmówców.
  • Kolorowe zdjęcie przedstawia mężczyzn udzielających wywiadu. Jeden ubrany w niebieską koszulę, drugi w czarną koszulkę. Zdjęcie zrobione z perspektywy dziennikarzy.
  • Zdjęcie przedstawia mężczyznę ubranego w białą koszulę, szalik w paski oraz czarną czapkę udzielającego wywiadu dziennikarzom.

Do repertuaru Teatru Centralnego wchodzą spektakle stworzone do tej pory przez zrzeszone w nim teatry w ramach ich działalności w Centrum Kultury:

• „Ponowne Zjednoczenie Korei”, „Zły”, „Tata ma kota”, „Margules. Nieobecność” Sceny InVitro,
• „Ony”, „Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i stołek” (spektakl dla dzieci), „KONGRES FUTUROLOGICZNY” Teatru Czytelni Dramatu,
• „Najpiękniejszy wschód… pamięć fotograficzna”, „Dziady”, „Ryt Przejścia”, „Kilka słów tylko do ciebie, które powtarzam bez końca”, „Popiół”, „Komedia Judyty” i „Zaproszenie do piekła” neTTheatre,
• „Sala numer 6” Teatru Provisorium,
• „Chłopcy – dramat z życia sfer starszych”, „Kabaret starszych pań i panów”, „Kalejdoskop”, „Czyścibut dziadek”, „Fredro RoCK” Teatru Seniora,
• „Sceny, które nie weszły” i „Sceny na NFZ – Znachor” Sceny Komedii
• oraz spektakle z cyklu Dekalog Teatralny: „Hańba” i „Pod lodem”.

Planowane premiery i działania:

• „Księga Znaku” i „Człowiek biegnie nad przepaścią” neTTheatre
• „Młodzi gniewni MILENIALSI” Sceny Komedii
• „Sanatorium Zdrowie PLUS” Teatru Seniora
• kolejne spektakle z cyklu „Dekalog Teatralny”
• kontynuacja cyklu „Mistrzostwo” Czytelni Dramatu – prezentacje dramatów w formie czytań performatywnych oraz spotkania z dramatopisarzami
• Forum Nowej Dramaturgii – organizowane przez Czytelnię Dramatu w ramach festiwalu Konfrontacje Teatralne
• trzecia edycja Festiwalu Bliski Wschód – pierwszego w Polsce transgranicznego festiwalu niezależnych teatrów z krajów byłego Wielkiego Księstwa Litewskiego: Polski, Ukrainy, Litwy i Białorusi.
• Działalność edukacyjna:
• Warsztaty dramatopisarskie prowadzone przez Czytelnię Dramatu, kierowane do osób z całego kraju;
• Warsztaty lalkarsko-scenograficzne skierowane do białoruskiej młodzieży skupionej wokół wolontariatu Festiwalu Bliski Wschód, realizowane przez neTTheatre;
• Warsztaty dla Białoruskiej młodzieżowej grupy teatralnej również w ramach działalności neTTheatre;