Kolejna publikacja z cyklu „Strefa Półcienia”

„Strefa Półcienia. Duchowość” to książka będąca efektem współpracy osób niewidomych, słabowidzących i widzących w zakresie pozawizualnego doświadczania sztuki.

Publikacja stanowi podsumowanie rocznego cyklu warsztatów, wykładów, wypraw oraz spotkań z artystami i artystkami. Zebrane zostały w niej refleksje oraz odkrycia uczestników na temat duchowego aspektu sztuki oraz jej niewidzialnych i niedotykalnych jakości.

Założeniem „Strefy Półcienia. Duchowość” było pogłębianie doświadczenia sztuki poprzez uruchomieniem zmysłów, przy jednoczesnym wyciszeniu wzroku. Zastanawialiśmy się nad funkcją sacrum, mocą codziennych rytuałów, propriocepcją, czy fenomenem niewidzialności. Spotkania wspomagały rozwój autoekspresji, uwrażliwiając na zapachy, dotyk czy dźwięk.
Nieustannie towarzyszył nam półcień, który obecny jest zarówno w formie graficznej, jak i w treści. Dotyczył on również nieoczywistej wymiany pomiędzy autorkami i autorami zbioru: uczestnikami warsztatów, historyczkami sztuki, artystkami i artystami, wykładowcami i specjalistami różnych dziedzin. U podstaw naszych działań tkwi przekonanie, że sztuka pomaga spotkać się różnym ludziom, bez względu na sposób, w jaki odbierają rzeczywistość i uczyć się od siebie nawzajem.

Publikacja dostępna jest także w wersji audio pod tym linkiem.

Koncepcja: Agnieszka Chwiałkowska, Marta Ryczkowska
Teksty: Martyna Bondarska, Alina Błaszczak, dr Agnieszka Chwiałkowska, Krystyna Gwiazda, Mikołaj Karczewski, Mikołaj Kowalski, Dorota Krać, Konrad Kurowski, Małgorzata Pawlak, dr Marta Ryczkowska, prof. Rafał Solewski, Dominik Szurgot, Mariusz Wołkowicz, dr Iwo Zmyślony
Projekt graficzny: Idalia Smyczyńska, Robert Zając (kilku.com)

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzącego z Funduszu Promocji Kultury.