Teatr

„W oczach Zachodu” – premiera spektaklu Janusza Opryńskiego w Teatrze Polskim

Już w najbliższy piątek, 8 czerwca premiera „W oczach Zachodu” na podstawie powieści Josepha Conrada, w tłumaczeniu Wita Tarnawskiego, w reżyserii Janusza Opryńskiego.

Do pokoju Razumowa, studenta trzeciego roku filozofii uniwersytetu w Petersburgu, brutalnie wdziera się polityka. Student Haldin, kolega z roku, rzuca bombę i zabija Ministra, ciemiężyciela rosyjskich studentów. Haldin przychodzi do Razumowa, prosząc go tylko o przysługę, o konie z woźnicą Ziemianiczem. Tylko, i aż tylko, bo to koniec kariery Razumowa, koniec nadziei na „srebrny medal“ i zmianę losu. To początek historii opowiedzianej przez Narratora z Zachodu o świecie tajnych agentów, o świecie terrorystów, o tragicznej miłości, o kobietach w służbie rewolucji i wreszcie o uporczywej próbie sprawienia aby Zachód zrozumiał Wschód i Wschód zrozumiał Zachód.

Spotykamy się z „conradowskim człowiekiem”, który poza doktryną i poza dogmatem, które mogłyby go rozgrzeszyć z niepewności i zabezpieczyć przed skutkami złego czynu, jak pisała przenikliwie Maria Dąbrowska, poddany zostanie niemiłosiernej „próbie ciemności”.

autor: Joseph Conrad; przekład: Wit Tarnawski; reżyseria: Janusz Opryński; reżyseria światła: Janusz Opryński;
obsada: Eliza Borowska; Katarzyna Herman; Ewa Makomaska; Marta Alaborska; Łukasz Lewandowski; Szymon Kuśmider; Grzegorz Mielczarek; Dominik Łoś; Paweł Krucz; Przemysław Wyszyński; Krystian Modzelewski
dekoracje: Jerzy Rudzki; kostiumy: Monika Nyckowska; wizualizacje: Aleksander Janas, Paweł Szarzyński – kolektyw kilku.com; muzyka: Rafał Rozmus; konsultacje wokalne: Jan Bernad; asystent reżysera: Barbara Sawicka; asystent reżysera światła: Paweł Śmiałek; producent wykonawczy: Magdalena Mróz; inspicjent: Katarzyna Bocianiak sufler: Małgorzata Ziemak