Czy tu i teraz potrzebne są elity? Książka „Wyjście awaryjne” Rafała Matyi to próba analizy tego problemu w kontekście polskiego życia politycznego. Autor zarzuca rodzimym elitom kreowanie fantazji politycznych oderwanych od codziennych praktyk społecznych. Błędy i patologie z tym związane doprowadziły do narodzin prawicowego populizmu. W jego ramach naiwne zaufanie do elit zastąpiła dziś równie bezrefleksyjna nieufność, sprzężona z naiwną wiarą w „dobry lud”. Jak wyjść z tego potrzasku?
prowadzenie: Tomasz Kozak, Piotr Pękala (Ende Neu)
Aporia: Czy polityka nas wyzwoli?
Aporią nazywamy specyficzny problem: z jednej strony nieusuwalny, z drugiej — nie dający się rozwiązać (przynajmniej z pozoru). Stan aporetyczny może oznaczać ugrzęźnięcie — pojedynczego człowieka lub całej zbiorowości; społeczeństwa albo kultury — w matni nieprzezwyciężonych sprzeczności. Tu i teraz taka matnia jest horyzontem demokracji, która szamocze się w sieci równosilnych antynomii. Kultura demokratyczna grzęźnie — nie tylko w Polsce, lecz również w Europie, a szerzej w przestrzeni transatlantyckiej — na bezdrożu kształtowanym przez równoważne siły: liberalne i autorytarne, progresywne i reakcyjne.
Zaproszonych artystów, filozofów i polityków będziemy pytać o kwestie najważniejsze: Czy polityka pozwoli nam wydobyć się ze stanu aporii? Do jakiego stopnia aktywność polityczna może wyzwolić twórczą energię w społeczeństwach konsumentów podatnych na autorytarną demagogię? Czy politykowanie emancypacyjne mogłoby stać się nie tylko powszechną powinnością, lecz także źródłem rozumnej rozkoszy w Polsce: w kraju tradycyjnie nieufnym wobec polityków i polityki?
Ceny biletów
Kasa Centrum Kultury
Aktualne godziny pracy kasy znajdują się w zakładce Kontakt.
tel: 81 466 61 40
oraz: 728 474 209
Kontakt mailowy:
kasa@ck.lublin.pl
Bilety dostępne także online
Miejsce
Kontakt
e-mail: konfrontacje.lublin@gmail.com
tel: 81 466 61 19/20