Shake. Czytania sceniczne dramatów Williama Szekspira

19:00 - 22.05.2019 - Piwnice CK - wstęp wolny - więcej
Shake. Czytania sceniczne dramatów Williama Szekspira

19:00 - 22.05.2019 - wstęp wolny - więcej

Czytelnia Dramatu zaprasza na kolejną odsłonę cyklu czytań scenicznych poświęcony twórczości Williama Szekspira. Tym razem reżyserka Elżbieta Depta bierze na warsztat komedię „Jak wam się podoba”.

W teatrze elżbietańskim młodzieńcy „zanim im się puściła broda” grali role kobiece. Jednak nie we wszystkich sztukach Szekspira przebieranie się jest tylko konwencją. W „Jak wam się podoba” jednym z tematów potraktowanym bardzo serio jest płeć płci. Postać Rozalindy posiada drugie imię: Ganimed. Szekspir używa wobec niej naprzemiennie zaimki męskie i żeńskie. Ganimed oznacza miłośnika mężczyzn. Jest to dziewczęcy chłopak do kochania. Rozalinda nie jest po prostu kobietą nieudolnie przebraną za mężczyznę, ale jest Ganimedem. Łączy w sobie i wykorzystuje do przeprowadzanie własnych intryg, aspekty męskie i kobiece osobowości. Uwodzi zarówno mężczyzn jak i kobiety, i zdaje się sprawiać jej to wielką przyjemność. Tak jak współczesne Drag Queen uwielbia przebieranki i kreację. Podczas czytania dramatu postaramy się pójść za autorem i zabawić tą konwencją, zadać pytanie – jaka jest płeć Rozalindy?

Po czytaniu zapraszamy na rozmowę i spotkanie z realizatorami

prowadzenie: Dominik Gac
kurator wiosennej edycji serii czytań Shake: Maciej Gorczyński

Elżbieta Depta – (1987) absolwentka reżyserii dramatu na krakowskiej AST, wcześniej ukończyła z tytułem magistra Psychologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Laureatka Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla studentów uczelni artystycznych za wybitne osiągnięcia artystyczne 2014. Laureatka Stypendium Twórczego Miasta Krakowa 2014.  Wyreżyserowała spektakle: „Romville” w Teatrze Polskim w Bydgoszczy, „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” na podstawie reportażu  Swietłany Aleksijewicz w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, „Kim” w TR Warszawa, spektakl „Solaris” na podstawie prozy Stanisława Lema Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie, spektakl „Dziób w dźiób” tekst Malina Prześluga, Teatr im.Andersena w Lublinie, „Moją ulicą płynie rzeka”zwycięski projekt konkursu Modelatornia, Teatr im. J. Kochanowskiego w Opolu, spektakl „Dwanaście prac Heraklesa” Teatr Groteska w Krakowie.Uczestniczka międzynarodowych i ogólnopolskich festiwali teatralnych, Festiwalu POP UP, Sopot Non Fiction 2017, Projektu Teatr Polska 2016, finału projektu Teren TR 2015, laureatka Międzynarodowego Konkursu na photo.mov w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie 2013, wyróżniona podczas 6 Międzynarodowego festiwalu Filmowego Emigra. Poprzez teatr rozwija również inicjatywy społeczne – w ramach pracy dla Stowarzyszenia Na Rzecz Romów „Newo Dziwipen” prowadziła zajęcia teatralne dla dzieci romskich, oraz warsztaty interkulturowe w Teatrze Polskim w Bydgoszczy.

reżyseria: Elżbieta Depta; czytają: Maciej Czerniak, Maciej Grubich, Daniel Lasecki, Kacper Lech, Jan Tuźnik, Jarosław Tomica

Piwnice CK

Czytelnia Dramatu