Teatr Imperialny

21:00 - 19.09.2020 - plac im. Lecha Kaczyńkiego - wstęp wolny - więcej
Teatr Imperialny

21:00 - 19.09.2020 - wstęp wolny - więcej

Przed nami kilkanaście spektakli w centrum Lublina w ramach weekendu Przestrzenie Sztuki – Teatr! Szczegółowy program teatralnego weekendu znajdziecie TUTAJ.

„Rytuał Przodków” to próba adaptacji jednego z najstarszych i najbardziej tajemniczych obrzędów naszej zapomnianej dziś, słowiańskiej kultury – Dziadów.

Punkt wyjścia do kompozycji stanowi mickiewiczowski opis obrzędu, na którego kanwie rozciąga się muzyczna opowieść, pełna pieśni, splatająca w sobie historię kilku dusz przybyłych do naszego świata.
Scena – miejsce święte dla aktorów, na czas widowiska staje się miejscem rytuału, pełnym ceremonialnych przedmiotów, jedzenia i napojów potrzebnych do tego, aby uczta między żywymi i umarłymi mogła się odbyć. Najważniejsze w całym obrzędzie jest światło świec, które jak latarnia morska dla dusz wskazuje drogę podróżnikom z zaświatów do miejsca spotkania. W tym widowisku aktorzy stają się guślarzami dziadów, każdy z nich jest medium, które udostępnia swoje ciało i głos, aby dać przemówić duchom zmarłych. A może jest odwrotnie? Może to historie zmarłych dają powód żywym do mówienia?

twórcy spektaklu: Ekaterina Sharapova, Przemysław Mrowiński, Tomasz Tyczyński, Bartosz Kumor, Krystian Basiński, Joanna Jakubczak, Justyna Sadczuk, Weronika Superson, Anna Mou Burzak, Karolina Kaszlikowska, Daniel Grabowski, Kamil Żarek, Milena Mnich, Klaudia Klauzińska, Aleksandra Klimek – członkowie Teatru Imperialnego działającego w Akademickim Centrum Kultury UMCS Chatka Żaka.

plac im. Lecha Kaczyńkiego

19-09-2020 - wstęp wolny - więcej