Festiwal/Teatr

26. Konfrontacje Teatralne

Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się w dniach 23 września – 25 października pod hasłem „Widzieć chcę więcej”.

• Grupa ludzi w dynamicznej scenie, wszyscy stoją w płytkiej wodzie. Dwóch mężczyzn po prawej, przytulają się. Kobieta na środku biegnie, rozbryzguję wodę, ma uniesioną w dłoni brązową torbę, rozwiane włosy, krzyczy.
  • Scena grupowa. Kobieta w złotym stroju stoi centralnie, z uniesionymi nad siebie rękami. Dookoła niej trójka dzieci, dwie dziewczynki mają też uniesione ręce. Obok chłopca klęczy mężczyzna, obejmując go w pasie.
  • Sylwetki grupy postaci po prawej stronie. 4 osoby podnoszą leżącą postać, widać tylko nogi. Po prawej karetka z otwartymi tylnymi drzwiami. Nad całością sceny unoszą się płatki śniegu.

Konfrontacje Teatralne to w tym roku przede wszystkim prezentacja znakomitych spektakli, specjalnie wyselekcjonowanych dla lubelskiej publiczności. W programie znalazły się spektakle kameralne, które w ostatnich latach nie dały się przyćmić przez monumentalne produkcje. Pandemia sprawiła, iż poszukamy w teatrze wyciszenia, kameralności, dystansu oraz szczególnie dla nas ważnych – tematów społecznych. W trakcie miesiąca trwania festiwalu zobaczymy m.in. „Apokalipsę” Michała Borczucha z Nowego Teatru w Warszawie. Po raz pierwszy na jednym festiwalu zostaną zaprezentowane dwie adaptacji powieści Édouarda Louisa, jednego z najważniejszych francuskich pisarzy młodego pokolenia. W programie znalazł się „Koniec z Eddym” Anny Smolar oraz znakomita „Historia przemocy” Eweliny Marciniak. Lubelska publiczność zobaczy też „Fatalistę. Singerowską Historię w V Aktach” – spektakl ze stołecznego Teatru Dramatycznego. Tekst napisany przez wybitnego dramaturga – Tadeusza Słobodzianka, stanowi zamknięcie trylogii obejmującej prezentowane przez nas przedstawienia, tj. „Naszą klasę” i „Historię Jakuba”.

Wśród tytułów, które zobaczymy jeszcze podczas festiwalu, znajdą się „Ginczanka. Przepis na prostotę życia” z Łaźni Nowej, „Nora” lubelskiego Teatru im. J. Osterwy i spektakl Weroniki Szczawińskiej „Po prostu”. W programie znalazły się także dwie produkcje Konfrontacji Teatralnych powstałe w ramach zeszłorocznego cyklu „I co dalej?”: „Idę” Anny Gryszkówny ze wspaniałą Anną Moskal i „Bezmatek” Marcina Libery.
Nie zabraknie też wydarzeń nieco luźniej traktujących teatralną konwencję oraz wyjątkowych spotkań, także online.

Konfrontacje 2021 – Widzieć chcę więcej (Katalog)

PROGRAM:

26. Konfrontacje Teatralne – pobierz pełny program

23 września / czwartek
godz. 19:00„Otchłanie. Czy sztuka potrzebuje ofiary” Spotkanie drugie – Iga Dzieciuchowicz, Zofia Milska-Wrzosińska. Prowadzenie: Piotr Pękala / Sala Widowiskowa / wstęp wolny

25 września / sobota
godz. 19:00„Bezmatek” , Teatr Ludowy w Krakowie / Sala Widowiskowa / 20/30 zł

26 września / niedziela
godz. 19:00SIKSA „Cudowne i pożyteczne” – koncert/performance / Klub festiwalowy / 20/30 zł

1 października / piątek
godz. 19:00„Wygnaniec: 21 scen z życia Zygmunta Baumana” – spotkanie z Arturem Domosławskim. Prowadzenie: Janusz Opryński / Sala Widowiskowa / wstęp wolny

2 października / sobota
godz. 18:00„Po prostu”, Instytut Sztuk Performatywnych w Warszawie / Sala Prób 4 Centrum Kultury / 20/30 zł
godz. 20:00„Czarny kwadrat. Sonata for keyboard and tape”, Teatr Poliż / koncert/spektakl / Sala Widowiskowa / 20/30 zł

4 października / poniedziałek
godz. 19:00„Ginczanka. Przepis na prostotę życia”, Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie, Bałtycka Agencja Artystyczna BART / Sala Widowiskowa / 30/40 zł

6 października / środa
godz. 19:00„(Nie)Dziennik” – spotkanie z Jackiem Poniedziałkiem. Prowadzenie: Jacek Wakar / Sala Widowiskowa / wstęp wolny

7 października / czwartek
godz. 19:00„Apokalipsa”, Nowy Teatr w Warszawie / Studio TVP Lublin / 30/40 zł

11 października / poniedziałek
godz. 19:00„Psy ras drobnych”, Teatr Dramatyczny w Warszawie / Sala Widowiskowa / 30/40 zł Po spektaklu odbędzie się spotkanie z Iwoną Kempą, reżyserką. Prowadzenie: Jacek Wakar / Klub Festiwalowy / wstęp wolny

12 października / wtorek
godz. 19:00„Koniec z Eddym”, Teatr Studio w Warszawie / Teatr im. J. Osterwy / 30/40 zł (parter), 20/30 zł (balkony)

14 października / czwartek
godz. 19:00„Witajcie w cięższych czasach” – spotkanie z Przemysławem Wielgoszem. Prowadzenie: Piotr Pękala / Sala Widowiskowa / wstęp wolny

15 października / piątek
godz. 19:00„Idę”, Anna Gryszkówna / Sala Czarna / 20/30 zł

16 października / sobota
godz. 19:00„Nora” / Teatr im. J. Osterwy / bilety dostępne w kasie Teatru Osterwy 55/35, 40/25, 20/10 (sektory I, II, III)

17 października / niedziela
godz. 18:00„Fatalista. Singerowska Historia w V Aktach”, Teatr Dramatyczny w Warszawie / Sala Widowiskowa / 30/40 zł Po spektaklu odbędzie się spotkanie z Tadeuszem Słobodziankiem. Prowadzenie: Jacek Wakar / Klub Festiwalowy / wstęp wolny

22 października / piątek
godz. 19:00„Jezus Niechrystus” – spotkanie z Piotrem Augustyniakiem. Prowadzenie: Piotr Pękala / Sala Widowiskowa / wstęp wolny

25 października / poniedziałek
godz. 19:00„Historia przemocy”, Teatr imienia A. Fredry w Gnieźnie, reż. E. Marciniak / Sala Widowiskowa / 30/40 zł

• Mężczyzna trzyma w ramionach kobietę ubraną w biały płaszcz za kolano. Scena oświetlona na żółto.
  • Kobieta i mężczyzna stoją na scenie, oświetleni intensywnym pomarańczowym światłem. Kobieta ma na sobie stelaż od sukienki. Patrzą na siebie. W tle pomarańczowy półokrąg.
  • Dwóch mężczyzn w białych strojach. Na pierwszym planie młodszy, ma przed sobą pulpit, czyta. Starszy stoi w tle, patrzy przed siebie.

Po spektaklach zaplanowane zostały spotkania z twórcami na żywo lub online. Szczegółowe informacje na konfrontacje.pl

BILETY:

Bilety dostępne online, w kasie Centrum Kultury oraz w Teatrze Osterwy.

Bilety dostępne w kasie Teatru Osterwy oraz za pośrednictwem strony www.teatrosterwy.pl od 1 października.

Kasa czynna:
od poniedziałku do piątku