Materia Łódź

Materia Łódź

19:00 - 09.10.2021 - 15/25 zł - więcej
Kup bilet

Lithos [λίθος] w języku starogreckim oznacza kamień. Twórców spektaklu interesuje droga pod górę, na szczyt własnych możliwości, a jednocześnie droga w której ważniejsze od dojścia na szczyt są porażki.

Spektakl czerpie z Mitu Syzyfa Alberta Camus – to nie wchodzenie wyżej jest momentem mocy, ale chwila, gdy pod ciężarem próby trzeba się cofnąć. W porażce bowiem człowiek jest w stanie odnaleźć siłę do tego, by pójść wyżej. Tańczący dźwigają Lithos z gracją i pięknem swojego zmagania, aż wreszcie dochodzą tam, gdzie każdy z nas chce być – do siebie w pełni. Jacek Owczarek, choreograf od dekady związany z Łodzią i dyrektor Materii, w swoim najnowszym spektaklu łączy doświadczenie pracy nad postacią w tańcu współczesnym z dramaturgią tańca. Do tworzenia spektaklu i pracy z tancerzami zaprosił choreografa Witolda Jurewicza i Elżbietę Chowaniec, dramaturg z którą współpracuje od kilku lat. Muzykę stworzył pochodzący z Łodzi, tworzący obecnie w Berlinie młody kompozytor, skrzypek, pianista i producent Pimon Lekler.

Zdjęcie. Zbliżenie na pochylona kobietę. Jedną rękę opiera o ziemię, drugą przykłada do czoła. Kobieta ma zamknięte oczy.

Minimalistyczną scenografię stworzył Wojciech Stefaniak, współpracujący z najważniejszymi scenami w Polsce. Młodzi, niezwykle zdolni ludzie występujący w spektaklu studiowali razem w Instytucie Choreografii i Technik Tańca na Akademii Muzycznej w Łodzi, mają za sobą wiele projektów tanecznych i udział w festiwalach takich jak Warsaw CI Flow International Dance Festival, Warsaw Dance Days, Strefa Ruchu w Toruniu i SoloDuo w Budapeszcie.

Spektakl  jest kolejną profesjonalną, repertuarową produkcją Materii po spektaklu dla dzieci „Skarb Nienazwanej Góry”, którą łódzka publiczność może oglądać w ramach programu Przestrzenie Sztuki, finansowanego przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Obydwa spektakle rozpoczynają w październiku tournée po Polsce i będą prezentowane regularnie w Łodzi w 2022 roku.

• Zdjęcie. Tancerka dotyka twarzą ziemi. Ma zamknięte oczy.
  • Zdjęcie. Tancerka odchyla swoje ciało do tyłu, rękę przykłada do twarzy. Tło jasne, jednolite.
  • Grupa tancerek w luźnych, szarych kostiumach wykonuje skomplikowane figury choreograficzne. Tło jasne, jednolite.
Syzyf patrzy, jak kamień w kilka chwil spada w dół, skąd trzeba będzie go znów wynieść na górę. Schodzi na równinę. Interesuje mnie Syzyf podczas tego powrotu, podczas tej pauzy. Twarz, która cierpi tak blisko kamieni, sama jest już kamieniem. Widzę, jak ten człowiek schodzi ciężkim, ale równym krokiem ku udręce, której końca nie zazna. Ten czas, który jest jak oddech i powraca równie niezawodnie jak przeznaczone mu cierpienie, jest czasem świadomości Syzyfa. W każdej z owych chwil, kiedy ze szczytu idzie [..] jest ponad swoim losem. Jest silniejszy niż jego kamień. [...] Aby wypełnić ludzkie serce, wystarczy walka prowadząca ku szczytom. Trzeba wyobrażać sobie Syzyfa szczęśliwym.
Albert Camus, Mit Syzyfa

choreografia i reżyseria: Jacek Owczarek; współpraca: Witold Jurewicz; muzyka: Pimon Lekler; dramaturgia: Elżbieta Chowaniec; scenografia: Wojciech Stefaniak; koncepcja kostiumów i reżyseria światła: Katarzyna Stochalska; konsultacje merytoryczne: Paweł Skalski; taniec: Kacper Klimczak, Aleksandra Łuczak, Justyna Olczak, Zuzanna Wojciechowska, Martyna Wójcik, Ulyana Zaruba
koordynacja: Teofila Włodarczyk; producent: Materia; czas trwania: 40 min.

Spektakl powstał w ramach programu Przestrzenie Sztuki, który jest finansowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego
Partnerzy: Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Poleski Ośrodek Sztuki oraz Urząd Miasta Łodzi

15/25 zł

Sala Widowiskowa