18:00 - 24.02.2022 - Księgarnia Dosłowna - wstęp wolny - więcej

18:00 - 24.02.2022 - wstęp wolny - więcej

„Strefa Półcienia” to książka będąca efektem współpracy osób niewidomych, słabowidzących i widzących w zakresie pozawizualnego poznawania sztuki.

Jej założeniem było pokazanie w jaki sposób osoby z dysfunkcją wzroku doświadczają malarstwa, rzeźby, instalacji, fotografii, performance. Dzięki książce mamy szansę na głębszy wgląd w ich perspektywę i zweryfikowanie wyobrażeń i mitów na temat percepcji sztuki – przede wszystkim współczesnej, pozornie opartej na wizualności. Publikacja została zbudowana wokół różnych zagadnień, które wiążą się z uruchomieniem zmysłów takich jak dotyk, słuch, węch przy jednoczesnym wyciszeniu wzroku. Operujemy półcieniem, który pojawia się zarówno w formie graficznej jak i w treści. Dotyczy on nieoczywistej wymiany pomiędzy twórcami zbioru: uczestnikami warsztatów, historyczkami sztuki, artystkami i artystami oraz projektantami. U podstaw naszych działań tkwiła głęboka wiara w moc sztuki, która objaśnia przeszłość, pomaga zrozumieć teraźniejszość i przewiduje przyszłość. Pomaga także porozumieć się różnym ludziom bez względu na sposób, w jaki odbierają rzeczywistość.

• Zdjęcie uchylonej książki. Okładka w kolorze kremowym, przecinają ją czarne, pionowe pasy i kawałki liter układające się w napis Strefa Półcienia. Na widocznej stronie zdjęcie starszej kobiety, z krótkimi siwymi włosami, fioletowej apaszce w kwiaty i bordowej bluzce. Kobieta siedzi przy stole, jest uśmiechnięta.
  • Zdjęcie. Otwarta książka. Dwie strony zapisane tekstem. Jedna strona jest czarna, a druga kremowa. Tło białe, jednolite.
  • Zdjęcie. Róg okładki książki. Na grzbiecie tytuł czarnymi, drukowanymi literami: STREFA PÓŁCIENIA.
  • Zdjęcie. Zbliżenie na otwartą książkę. Jedna strona jest kremowa, z lewej strony przecinają ją trzy czarne, pionowe pasy. Tytuł: Sztuka Troski. Na drugiej stronie znajduje się czarno-białe zdjęcie wyciągniętych dłoni.
  • Zdjęcie otwartej książki. Zdjęcie czerwonej makiety ze stożkowatymi wypustkami. Fotografię na środku przecina poziomy kolaż zdjęć, który przedstawia makietę w różnych ujęciach i ręce, które jej dotykają.

Publikacja zbierająca refleksje i odkrycia uczestników na temat sztuki jest efektem rocznego cyklu warsztatów. Będzie także dostępna w formie audiobooka i tekstu z audiodeskrypcją, przygotowanego pod kątem czytników dla osób niewidomych.  W spotkaniu w Księgarni Dosłownej wezmą udział autorki koncepcji Strefy Półcienia: Agnieszka Chwiałkowska i Marta Ryczkowska oraz osoby zaangażowane w projekt, m.in.: Dominik Szurgot, Mariusz Wołkowicz, Martyna Bondarska, Dorota Krać, Karolina Flor, Teresa Mazur, Piotr Korol, Radosław Skóra, Oliwia Beszczyńska, Magda Franczak, Jacek Steinbrich.
Projekt graficzny: kilku.com / Idalia Smyczyńska i Robert Zając

Projekt „Strefa Półcienia” Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych”

Zapisy:

karuzela.sztuki@op.pl