Festiwal Bliski Wschód

375 0908 2334. The body you are calling is currently not available [PL / UA / BY]

21:00 - 23.06.2022 - Wirydarz - wstęp wolny - więcej
Festiwal Bliski Wschód

21:00 - 23.06.2022 - wstęp wolny - więcej

Pomysł na performance zrodził się ze stanu protestu przeciwko przemocy, przeciwstawiania się długotrwałemu stresowi i strachowi oraz próby przezwyciężenia poczucia winy, w którym świadomie lub nie, żyją dziś Białorusini.

Jest to rodzaj zaproszenia do wyobrażenia sobie bycia zatrzymanym w Białorusi, do fizycznego przejścia przez bezprawie, nielegalność i oburzenie, przez które przeszły dziesiątki tysięcy osób cywilnych – to przemoc, która trwa do dziś.

Performer buduje prosty sposób komunikacji z publicznością: utożsamiając się z zatrzymanym, symuluje sytuację cielesnego doświadczenia na pewnym etapie tortur i w ten sposób wyprowadza osobę bez twarzy z pola informacji w pole fizyczne, przekształca warunkową ofiarę z wiadomości w żywą osobę.

Szukałem sposobu, jak wyrazić grozę wydarzeń, które nas spotkały. Jak opowiedzieć o odrętwieniu, strachu i jednocześnie pogardzie dla przemocy, o poczuciu winy za masową emigrację Białorusinów i swoją własną – będąc tylko aktorem, jak mogę poprzeć protest? I ten spektakl był odpowiedzią: ważne jest, aby pozostać w kontekście, aktywnym, świadomym, nie obojętnym. – mówi Igor.

375 0908 2334:
375 – kod telefoniczny Republiki Białorusi,
0908 – data wyborów prezydenckich, które zostały cynicznie sfałszowane przez władze. Rozgoryczenie i niezadowolenie z wyników wyborów zaowocowało rewolucyjnym ruchem protestacyjnym, który trwa do dziś,
2334 – to numer artykułu Kodeksu Administracyjnego „Naruszenie procedury organizowania lub przeprowadzania imprez masowych”, na podstawie którego od sierpnia 2020 roku skazano ponad 40 tysięcy Białorusinów.

wykonanie: Igor Shugaleev; kurator: Sergey Shabohin; video: Aleksandra Kononchenko; producent: Marina Dashuk (Białoruś/Polska)

Projekt „Windows’22” jest realizowany przez Stowarzyszenie Artystyczne „Otwarta Pracownia” w ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży 2022-2023 oraz dzięki wsparciu Miasta Lublin we współpracy z Centrum Kultury w Lublinie.

Wirydarz

neTTheatre