Teatr Provisorium

Jeden z najważniejszych teatrów alternatywnych wywodzących się z nurtu kultury studenckiej w Polsce.

Istniejąc od 1972 r. należy do nielicznego grona powstałych w tym okresie teatrów, które działają do dziś. Jego skład wielokrotnie się zmieniał – dziś tworzą go Janusz Opryński i Jacek Brzeziński. Teatr od zawsze poszukiwał inspiracji w wybitnych tekstach polskiej i światowej literatury. Pierwszy spektakl wyreżyserowany przez Janusza Opryńskiego, „W połowie drogi” był oparty na „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza, później teatr sięgał między innymi po teksty Miłosza, Hłaskę, Herlinga-Grudzińskiego Dostojewskiego, Rilkego, Jerofiejewa. Za powstały w 1991 r. spektakl „Z nieba, przez świat, do samych piekieł” Teatr otrzymał po raz pierwszy Fringe First na Festiwalu w Edynburgu.

W roku 1996, podczas realizacji spektaklu „Koniec wieku” Teatr Provisorium nawiązał współpracę z Kompanią Teatr.

TWÓRCY TEATRU PROVISORIUM – BIOGRAMY

Wielki sukces przyniosła kolejna realizacja – „Ferdydurke”. Współpraca obu teatrów dała ciekawy efekt, który spotykał się z entuzjastycznym przyjęciem krytyki polskiej i zagranicznej a „Ferdydurke” uznano za jedno z najważniejszych wydarzeń teatralnych lat 90. oraz za najlepszą adaptację sceniczną dzieła Gombrowicza. Spektakl został obsypany nagrodami, m.in. Fringe First na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Edynburgu, Grand Prix Opolskich Konfrontacji Teatralnych „Klasyka Polska” i wieloma innymi. Teatry zrealizowały wspólnie kolejne 4 spektakle, m.in. „Do piachu”, „Trans-Atlantyk” i „Homo Polonicus”.

Odwiedź blog Teatru Provisorium