Monika Szpunar / Stefano Silvino

Monika Szpunar / Stefano Silvino

18:00 - 18.09.2022 - 15/25 zł - więcej
Kup bilet

…nadmiar, nienaturalność, patos, nieumiarkowanie, bombast, manieryczność, śmieszność, nadęcie, egzaltacja, poza, koturnowość, pretensjonalność, napuszoność – PRZESADA

Przesada ma swoje definicje. Ale czy ma swoje granice? Kiedy wybijanie ze strefy komfortu jest wartością, a kiedy ociera się o śmieszność? Czym charakteryzuje się stan przed? Jak go rozpoznać? Kto lub co decyduje o tym, że już wystarczy? Czy można przesadzić z czymś co jest już przesadą?

Żyjąc w czasach nadmiaru konsumpcyjnego oraz informacyjnego, gdzie przebodźcowanie jest codziennością, dotyczy to także spektakli tanecznych i teatralnych, twórcy biorą na warsztat przesadę, traktując ją jako punkt wyjściowy do podejmowania każdej aktywności podczas spektaklu.

• Osoba ubrana w foliowy płaszcz przeciwdeszczowy i złotą perukę klęczy na scenie. Ręce ma uniesione na boki. Scenę oświetla żółte światło.
  • Na pierwszym planie tańcząca kobieta. Tułów owinięty ma przeźroczystą folią. Za nią w tle stoi półnagi mężczyzna.
  • Kolorowa fotografia. Na scenie dwie osoby ubrane w foliowe płaszcze przeciwdeszczowe i złote peruki. Wykonują chaotyczne podskoki. Za nimi w tle scenografia składająca się z wielu, różnej wielkości zafoliowanych pudeł. Scena oświetlona jest żółtym światłem.

Przesada to nasz stan quo. (Nie) dajmy się zwariować. Na scenie dominuje kolor żółty i plastik, a scenografia do spektaklu jest każdorazowo ustawiana i komponowana przez Agatę Starmach.

choreografia i taniec: Monika Szpunar, Stefano Silvino; scenografia: Agata Starmach; kompozycje:
Joanna Wabik; czas trwania: 45 min

Spektakl powstał w ramach programu StartUp – SCENA DLA MŁODYCH 2020, którego organizatorem jest Centrum Teatru i Tańca w Warszawie. Premiera: 04.06.2021 w Warszawie.

Spektakl „Przesada” został wyłoniony w ramach otwartego konkursu na prezentację spektakli programu Przestrzenie Sztuki Lublin.

Program Przestrzenie Sztuki jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Lokalnym operatorem projektu jest Centrum Kultury w Lublinie.

15/25 zł

Sala Czarna