Teatr im. Wilama Horzycy

Teatr im. Wilama Horzycy

19:00 - 22.10.2022 - 30/40 zł - więcej
Kup bilet

Bohaterowie „Biblii” szukają odpowiedzi. Pytają o sens cierpienia, miłość, przyszłość. Zupełnie tak ja my, którzy czujemy, że świat pogrąża się w mroku.

Błądzimy i szukamy światła. Ile będą warte zasady etyczne, jeśli znany nam świat rozpadnie się? Gdzie jest przestrzeń, w której możemy odnaleźć swoją prawdę? Ale czy dzisiaj można jeszcze poznać prawdę? Czy zostały nam już tylko słowa z Księgi Koheleta:„marność nad marnościami, wszystko marność”?

Jernej Lorenci, laureat Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Kontakt 2016, wyreżyserował spektakl na podstawie wybranych ksiąg Starego Testamentu i Apokalipsy. „Biblia: próba” to nowe spojrzenie na pytania, które ludzie zadają od tysięcy lat. Szczególnie w niespokojnych czasach.

(…) na naszych oczach niemal od razu dzieje się coś niesamowitego – Paweł Tchórzelski zaczyna interpretować ten tekst coraz śmielej i rozumiemy, że Pieśń nad Pieśniami to w istocie jeden z najpiękniejszych erotyków w historii literatury, który wygląda tak, jakby zupełnie przypadkiem zabłąkał się na karty świętej księgi. Reżyser Jernej Lorenci z fragmentów doskonale znanych pieśni i ksiąg postanowił złożyć rzecz, dzięki której świat biblijny schodzi ze sfery sacrum na ziemię. Mamy tendencję do czytania postaci biblijnych jedynie jako figur ludzkiego i boskiego postępowania. Coraz częściej tracimy ludzki wymiar biblijnych opowieści, ale Lorenci przymusza nas do tego intelektualnego eksperymentu.
Grzegorz Giedrys, Gazeta Wyborcza
  • Na zdjęciu 3 osoby. Na środku mężczyzna ubrany tylko w białe bokserki. Obok niego kobieta i mężczyzna, za pomocą ścierek rozcierają smugi czerwonego płynu po jego ciele. Obok stoją porcelanowa waza i stalowa miska, w których znajduje się czerwony płyn.
  • Na zbliżeniu mężczyzna, siedzi na drewnianym stole, opiera się prawą ręką o stół. Jego ciało jest pokryte smugami krwi. Na klatce piersiowej ma doczepiony przedmiot, w który jest wbity nóż. Z tyłu widoczny drugi, siedzący mężczyzna.
  • Scena zbiorowa, osoby siedzą na drewnianym podeście. Na środku, na kwadratowym stole siedzi mężczyzna. Ubrany tylko w białe bokserki, na plecach, głowie i nogach widoczne smugi krwi. Wokół stołu kucają 3 osoby, patrząc na mężczyznę. Na pierwszym planie dwie osoby siedzą za pulpitami do nut. Nad całością sceny unosi się pierze.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

„Biblia. Próba” – Miłosz, Jung, Tischner, Weil, Kołakowski o Księdze Hioba

reżyseria: Jernej Lorenci; dramaturgia: Matic Starina; choreografia: Gregor Luštek; muzyka: Branko Rožman; kostiumy: Belinda Radulović; scenografia: Branko Hojnik; obsada: Małgorzata Abramowicz, Maria Kierzkowska, Anna Magalska, Julia Sobiesiak-Borucka, Mirosława Sobik, Agnieszka Wawrzkiewicz, Paweł Kowalski, Tomasz Mycan (gościnnie), Paweł Tchórzelski, Michał Marek Ubysz, Arkadiusz Walesiak; czas trwania: 105 min

30/40 zł

Sala Widowiskowa