Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie

Nad Niemnem

18:00 - 27.10.2022 - Teatr im. J. Osterwy - 95/75, 80/60, 60/40, 40/20 zł - więcej
Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie

18:00 - 27.10.2022 - 95/75, 80/60, 60/40, 40/20 zł - więcej
Kup bilet

Spektakl Jędrzeja Piaskowskiego i Huberta Sulimy, podobnie jak powieść, nie jest naturalistycznym dokumentem historycznym, a raczej rodzajem patriotycznej baśni, kreowanego na scenie marzenia o nowej wspólnocie społecznej.

Tłem powieści jest historia dwóch żyjących obok siebie rodzin szlacheckich – średnio zamożnych Korczyńskich i zubożałych, żyjących jak chłopi Bohatyrowiczów. Dzieli ich niemal wszystko: sposób życia, status społeczny i zamożność, ale łączy wspólna przeszłość – zbrojna walka ramię w ramię o wolną, lepszą Polskę – epoka wielkich, wspólnych marzeń, której kres położył upadek powstania. Ta kolejna narodowa katastrofa nie tylko przetrąciła życiorysy kilku pokoleń Polaków, ale też pogrzebała na wiele lat marzenia o ideach, które powstanie niosło na sztandarach: demokracji, równości i solidarności. Na tym tle rozwija się historia miłości Justyny i Jana, najmłodszego pokolenia Korczyńskich i Bohatyrowiczów.

Źródłem inspiracji dla konstruowania tej fantazji jest wnikliwe spojrzenie Orzeszkowej na naturę, której autorka poświęca wiele uwagi, jakby szukała w niej odpowiedzi czy ratunku. A także na wieś i całą szeroko rozumianą kulturę ludową, w tym na systemem wartości oparty na kulcie pracy, życiu w zgodzie z porządkiem natury oraz etosie chrześcijańskim.

Kto wie, może dlatego aktorzy tak obficie cytują przysłowiowo traumatyczne opisy przyrody? Słuchane okazują się nie tylko bezbolesne, ale i uwodzące, co notuję z niedowierzaniem, bo jako uczeń miałem je za czystą torturę. Zaskakująca jest ta przyjemność płynąca z poszanowania tekstu. Nad Niemnem ogląda się i słucha jak rzeki. Szerokiej, głębokiej, leniwej. Nad Niemnem, choć pełne klasycznie brechtowskich chwytów podkreślających teatralność sytuacji, nie dystansuje się od widza nieodwołalnie. Sprawnie operuje środkami klasycznego teatru dramatycznego i gwarantuje nieczęstą dzisiaj na polskich scenach satysfakcję „dramatyczności” (za Susan Sontag).
Dominik Gac, teatralny.pl
  • Na zdjęciu kobieta i młodszy mężczyzna. Kobieta siedzi na krześle, mężczyzna na wpół siedzi, oparty plecami o nogi kobiety.
  • Na sofie w stylu XIX-wieku leży młoda kobieta ubrana w kremową suknię.
  • Na zdjęciu trójka osób. Na środku stoi młody mężczyzna ubrany w ludową koszulę z haftowanym kołnierzykiem, w rękach trzyma duży przedmiot w geometryczny wzór. Po prawej stronie stoi młoda kobieta z kwiatowym wiankiem na głowie. W tle duży okrąg-brama otoczona udrapowanym materiałem.
  • djęcie w szerokim planie, na środku okrąg-brama otoczona seledynowo-zielonym materiałem. Brama stoi na kilkustopniowych schodach pokrytych wielobarwnym brokatem.
  • Mężczyzna w stroju XIX-wartownika, z pufiastymi spodniami. Stoi centralnie, oświetlonym zielonym światłem, dookoła unoszą się smugi dymu.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

„Nad Niemnem” – teksty kontekstowe. Ty pójdziesz górą…
„Nad Niemnem” – Hubert Sulima

autor: Eliza Orzeszkowa; adaptacja i dramaturgia: Hubert Sulima; reżyseria: Jędrzej Piaskowski; scenografia/kostiumy: Anna Met; muzyka: Jacek Sotomski; choreografia: Szymon Dobosik; reżyseria świateł: Paulina Góral; obsada: Witold Wieliński, Maciej Grubich, Hanka Brulińska, Krzysztof Olchawa, Jolanta Deszcz-Pudzianowska, Jolanta Rychłowska, Włodzimierz Dyła, Edyta Ostojak, Magdalena Zabel, Marta Ledwoń, Michał Czyż, Daniel Salman, Justyna Janowska, Magdalena Sztejman, Paweł Kos, Wojciech Rusin, Dymitr Harelau; czas trwania: 220 min (jedna przerwa)

95/75, 80/60, 60/40, 40/20 zł

Bilety: