Przestrzenie Sztuki/Taniec/Warsztaty

Taniec w październiku: miłość, fantazja i SPA

Panaceum na długie, zimne jesienne wieczory mogą być rozgrzewające zmysły choreografie i odprężające warsztaty. To wszystko w ramach tanecznych propozycji na październik w Centrum Kultury w Lublinie.

• Zdjęcie. Na scenę pada fioletowe światło z reflektorów. Na podłodze siedzi mężczyzna, na twarzy ma zaciągnięta koszulkę. Za jego plecami stoi kobieta, patrzy przed siebie.
  • W szeregu przed mikrofonami stoją trzy osoby. Od lewej : kobieta z zabawkowym megafonem, mężczyzna w czerwonym dresie oraz kobieta w jaskrawej różowej sukience w czarne kropki. Wszyscy stoją na baczność oraz śpiewają.
  • Zdjęcie, Scena z białą podłogą. Do sufitu przymocowane są reflektory. Na całej szerokości sceny, w jednym rzędzie stoją tancerze, trzymają się za ręce.
  • Wybrukowana ulica, w tle kamienice. Po środku ulicy stoi pięć osób. Wszyscy ubrani są w białe spodnie i koszulki. Na szyję mają zarzucone kolorowe ręczniki, które trzymają w dłoniach.

Zaczynamy od wyjątkowych warsztatów dla par. „Be two” to zajęcia dla bliskich sobie osób, przyjaciół czy małżeństw. Uczą sposobu komunikacji przez mowę ciała, dotyk oraz wymianę energii i pozwalają lepiej poznać drugą osobę. Ponadto zaprezentowane ćwiczenia zostały opracowane w taki sposób, aby móc je wykorzystywać samodzielnie w domu.

Przed nami również nietuzinkowe wydarzenie w postaci tanecznego SPA. To nie tylko spektakl, ale również okazja do pogłębionej refleksji na tematy społeczne. W „Społecznym SPA” Tancerze poszukają odpowiedzi na pytanie, jakie powinniśmy przybierać postawy we współczesnym świecie, pełnym napięć, protestów i negatywnych emocji oraz jak dać im ujście poprzez ruch.

PROGRAM:
2.10 / niedziela
godz. 11:00 – Be two – warsztaty dla par / Sala prób nr 4

7.10 / piątek
godz. 19:00 – Społeczne SPA / chor. Bartosz Juszczak /  Sala Widowiskowa CK

8.10 / sobota
godz. 18:00 – Jestem miłością III / chor. Barbara Bujakowska / Sala Widowiskowa CK
godz. 20:00 – Przepis na dżem – jam taneczny z Katarzyną Leszek / Sala prób nr 4

9.10 / niedziela
godz. 18:00 – Fantasia, a warm dance for the harmony and voices singing in your head / Teatr Tańca Nieznany / Sala Widowiskowa CK

21, 22.10 / piątek, sobota
godz. 11:00, 16:30, 19:00 / sobota godz. 11:15 – Obudź mięsnie dna miednicy / warsztaty dla kobiet / Sala prób nr 4

Zobaczymy też trzecią część projektu „Jestem miłością”, poruszającą temat archetypu cienia, który według psychologii Carla Gustawa Junga reprezentuje ciemną stronę osobowości. Tutaj zadamy sobie pytanie, czy na pewno powinniśmy tłumić te uczucia i instynkty, które według obowiązujących norm społecznych nazywane są złem.

Z kolei spektakl „Fantasia, a warm dance for the harmony and voices singing in your head” to kontynuująca się opowieść, zbudowana na skrajnych zawieszeniach – transowa podróż do kosmicznych świadomości, traktowanych jako rdzeń naszych twórczych osobowości; zaproszenie do wejścia w głowy pełne wyobraźni albo okazja do przejrzenia się w krzywym zwierciadle.

Ponadto zapraszamy na jam taneczny. To cykl spotkań organizowanych przez Lubelski Teatr Tańca z myślą o osobach poszukujących okazji do praktykowania tańca i ruchu w grupie. Tym razem wydarzenie poprowadzi tancerka i współzałożycielka kolektywu Teatr Tańca Nieznany – Katarzyna Leszek.

Program Przestrzenie Sztuki jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Lokalnym operatorem projektu jest Centrum Kultury w Lublinie.