The Sky Is Open. Voices From Ukraine

To Artystyczne świadectwa czasu wojny. Centrum Kultury w Lublinie dołączyło do akcji, która ma wspomóc artystów pozostających na Ukrainie.

„The Sky Is Open. Voices From Ukraine” to cyfrowe archiwum prac stworzonych po 24 lutego 2022 przez osoby artystyczne, które pełnoskalowa wojna z Rosją / lub: które inwazja rosyjska zastała w Ukrainie. Przedpremierowo zobaczyliśmy je w Galerii Labirynt. Podczas wernisażu została zaprezentowana strona internetowa, która została zaprojektowana/zaplanowana jako zbiór artystycznych świadectw czasu wojny. Ponadto, do końca lutego potrwa zbiórka materiałów plastycznych, które trafią do Ukrainy.

Do Galerii można przynosić, m.in.: farby olejne, farby akrylowe, farby akwarelowe, farby w spreju, podobrazia papierowe, wszelkie media, pigmenty, werniksy i fiksatywy, szkicowniki, pędzle, akcesoria malarskie, ołówki, grafity, węgle, tusze, akcesoria i farby do grafiki warsztatowej.

Część osób artystycznych wyjechało z Ukrainy, szczególnie kobiety, matki z dziećmi, ale wiele pozostało i nie planuje wyjeżdżać, bo wiedzą, że to nadal jest ich miejsce. Borykają się z problemami i strachem – ich życie jest w stałym zagrożeniu, rakiety i drony mogą dotrzeć wszędzie, również do miejsc, które nie mają żadnego znaczenia militarnego. Mimo tego chcą pozostać w kraju w czasie, gdy jest on w niebezpieczeństwie – wiele z nich pomaga uchodźcom i uchodźczyniom wewnętrznym, odbudowuje zniszczone domy, organizuje zajęcia dla dzieci uchodźczych. Ale też tworzą prace artystyczne będące świadectwem czasu wojny.

– Naszym celem jest wspieranie w tym trudnym czasie osób artystycznych przebywających w Ukrainie i ich działań oraz prezentowanie sztuki, która powstaje obecnie w Ukrainie. Zależy nam na pokazaniu prac, które powstają w sytuacji, której większość z nas nigdy nie doświadczyła.

Instytucje i organizacje współpracujące: Centrum Kultury Zamek, Gdańska Galeria Miejska, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, BWA Zielona Góra, Galeria Arsenał w Białymstoku, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Galeria Miejska Arsenał w Poznaniu, Centrum Kultury w Lublinie, BWA Wrocław oraz Fundacja Sztuki Performance.