ESM 2023/Przestrzenie Sztuki

45. Europejska Konwencja Żonglerska

Po raz trzeci w historii – Lublin będzie gospodarzem największego na świecie i najbardziej prestiżowego wydarzenia środowiska żonglerów amatorów, artystów nowego cyrku i artystów ulicy! EJC potrwa od 29 lipca do 6 sierpnia i stanie się częścią obchodów Europejskiej Stolicy Młodzieży.

W tym roku gospodarzem wydarzenia miała być Irlandia, jednak kumulacja problemów logistycznych sprawiła, że kraj musiał zrezygnować z organizacji EJC. Europejskie Stowarzyszenie Żonglerskie zwróciło się po ratunek do Lublina – tylko w naszym mieście, dzięki doświadczeniu Fundacji Sztukmistrze i otwartości miasta na sztukę cyrkową, realizacja konwencji w wyjątkowo krótkim czasie mogła się udać. Środowisko nowego cyrku jest w Lublinie silne, ma swoje festiwale i wierną publiczność. Dodatkowo Lublin w tym roku jest Europejską Stolicą Młodzieży, a cyrk to świetny sposób na odnalezienie swojego miejsca w świecie, rozwój i tworzenie sztuki.

To dla Lublina ogromne wyróżnienie, że największe, międzynarodowe święto Nowego Cyrku gościmy już po raz trzeci w naszym mieście, które w tym roku nosi zaszczytny tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży. Poprzednie lubelskie edycje odbywające się w latach 2012 i 2017 zostały okrzyknięte przez międzynarodową społeczność Nowego Cyrku jednymi z najlepszych w historii festiwalu. Jestem więc przekonany, że bogaty, dziewięciodniowy program tegorocznej 45. Europejskiej Konwencji Żonglerskiej dostarczy nam wszystkim niezapomnianych emocji, a energia i żywiołowość młodych artystów i artystek utrwalą wizerunek Lublina, jako miasta tworzonego dla młodzieży i przez młodzież – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

EJC 2023 jest nie tylko dla żonglerów – festiwal gromadzi również miłośników akrobatyki, hula-hoop, monocykli czy modelowania balonów. Podczas dziewięciodniowego festiwalu, który przyciągnie około 2000 artystów i fascynatów cyrku z całego świata, odbędą się także wydarzenia specjalne, takie jak spektakl galowy z udziałem gwiazd świata cyrku.

Wydarzenia podczas EJC 2023 odbywają się także w ramach programu Przestrzenie Sztuki:
sobota / 29.07
godz. 22:00 – Fire Space – program etiudowych pokazów tańca z ogniem w wykonaniu zawodowców i amatorów (Park Ludowy)
niedziela / 30.07
godz. 19:00 – Critical Mess „Superorganism” – spektakl otwarcia Europejskiej Konwencji Żonglerskieh 2023 (Muszla Koncertowa, Ogród Saski)
poniedziałek / 31.07
godz. 19:00 – Arma Circus / Israel Circus School „Lost&Found” – młodzieżowy spektakl specjalny (Muszla Koncertowa, Ogród Saski)
wtorek / 1.08
godz. 19:00 – Zirkus Zartinka „Wonderfoule” – młodzieżowy spektakl specjalny (Muszla Koncertowa, Ogród Saski)
godz. 22:00 – Młodzi Ognia! – pokazy tańca z ogniem w wykonaniu młodzieży (Park Ludowy)
godz. 22:30 – Fire Space – program etiudowych pokazów tańca z ogniem w wykonaniu zawodowców i amatorów (Park Ludowy)
środa / 2.08
godz. 19:00 – YOUth Open Stage – program pokazów etiudowych w wykonaniu młodzieży (Muszla Koncertowa, Ogród Saski)
czwartek / 3.08
godz. 21:00 – Gala Fire Show – program etiudowych pokazów tańca (Park Ludowy)
piątek / 4.08
godz. 20:00 – Cie Presque ici „One by one” – program pokazów etiudowych w wykonaniu uczniów brukselskiej wyższej szkoły cyrkowej ESAC (Muszla Koncertowa, Ogród Saski)
sobota / 5.08

Zobacz opisy wydarzeń odbywających się w ramach Przestrzeni Sztuki.

Konwencja przyciąga uczestników z najróżniejszych zakątków świata, co czyni ją wydarzeniem o globalnym zasięgu. Spotkamy tutaj osoby reprezentujące kraje z całej Europy, w tym Wielką Brytanię, Niemcy, Francję, Włochy czy Hiszpanię, ale nie tylko. Przyjeżdżają do nas goście z Ameryki Północnej i Południowej, Azji, Afryki, a nawet Australii i Nowej Zelandii. Taka różnorodność pochodzenia uczestników i uczestniczek sprawia, że EJC staje się miejscem wymiany doświadczeń i kultur.

Europejska Konwencja Żonglerska (EJC) to największe na świecie i najbardziej prestiżowe wydarzenie środowiska żonglerów amatorów-hobbystów, artystów nowego cyrku i artystów ulicy. Pierwsze EJC odbyło się w 1978 roku. Na Konwencję przyjeżdżają tysiące artystów z całego świata. Konwencja to nie tylko występy, ale także możliwość wzięcia udziału w warsztatach. Podczas Konwencji odbywa się parada żonglerska, specjalne spektakle
i uroczyste gale.

Więcej informacji na temat Europejskiej Konwencji Żonglerskiej znajduje się tutaj