neTTheatre / Entheos

neTTheatre / Entheos

19:00 - 29.09.2023 - 20/30 zł - więcej

Pozostałe pokazy: 29.09, godz. 19:00 / 30.09, godz. 19:00 / 1.10 , godz. 19:00

Eksperymentalny spektakl „Popiół” prezentowany przez grupę Entheos powstał na podstawie „Ifigenii w Aulidzie”, „Elektry” i „Orestesa” Eurypidesa i jest kolejną odsłoną prowadzonego przez neTTheatre – Teatru w Sieci Powiązań projektu artystyczno-badawczego Dynamika Metamorfozy.

• Na zdjęciu znajduje się kobieta w czerwonym kostiumie. Ma długie brązowe włosy, jej ciało jest napięte, ma ugięte kolana, przymknięte oczy, a twarz wykrzywiona jest w grymasie.
  • Kobieta zakrywa twarz dłonią. Ubrana jest w czarny top bez rękawów, ma bardzo krótkie włosy.
  • Zdjęcie przedstawia aktora ubranego w białe spodenki z rozpostartymi rękoma. Wyeksponowany jest nagi tors mężczyzny. Jego oczy spowija cień. Twarzy sygnalizuje zapatrzenie, wytężoną percepcję. Rozchylone wargi, pot na twarzy eksponuje zmęczenie. Mężczyzna podpiera się na postaci znajdującej się tuż za nim. Widać tylko jej ręce i zanikającą w cieniu nogę.
  • Na zdjęciu znajdują się mężczyzna i kobieta. On nie ma na sobie koszulki, ona ubrana jest w czarną, postrzępioną sukienkę, ma czarne włosy. On lekko dotyka jej twarzy. Patrzą sobie w oczy.

Ofiara Ifigenii, córki wodza Agamemnona uruchamia sekwencję tragicznych wydarzeń: zabójstwo ojca dokonane przez matkę, morderstwo matki dokonane przez jej syna, szaleństwo brata i upadek rodu Atrydów – tak się bawią bogowie. W tym seansie radykalnej ekspresji ciała i głosu wywiedzionych z antycznych praktyk aktorskich i japońskiego tańca butoh młodzi badacze teatru przesuwają granice tego, czym może być obserwacja uczestnicząca. Cytując Hijikatę: „Nie można nic zrozumieć, zanim nie zacznie się tańczyć”. W 2017 roku w ramach projektu „Dynamika metamorfozy” zrealizowaliśmy spektakl dyplomowy w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie filii we Wrocławiu „Teraz wszystkie dusze razem”, gdzie podczas prób nagraliśmy materiał filmowy na temat procesu pracy. Premiera filmu o metodach pracy aktorskiej będzie miała miejsce razem z premierą studenckiego spektaklu Popiół.

Opieka reżyserska: Aleksandra Konarska, Paweł Passini
Czas trwania: 200 min

Ifigenia w Aulidzie:
Aktor 1 (Agnieszka Guz) Agamemnon, Achilles
Aktor 2 (Julia Tokarczyk) Menelaos, Kiltajmestra
Aktor 3 (Anna Szymczak) Starzec, Posłaniec, Ifigenia

Elektra:
Aktor 1 (Tymoteusz Kurzyński) Orestes, Posłaniec
Aktor 2 (Alicja Stachulska) Elektra
Aktor 3 (Zofia Kowalska) Rolnik, Starzec, Klitajmestra, Dioskurowie

Orestes:
Aktor 1 (Bartosz Bednarczyk) Orestes, Posłaniec
Aktor 2 (Weronika Orawiec) Elektra, Menelaos
Aktor 3 (Kinga Cybul) Helena, Tyndareos, Pylades, Hermiona, Apollo

Entheos jest dziesięcioosobową grupą młodych ludzi, studentek i studentów, którzy, zainspirowani badaniami teoretycznymi i praktycznymi Jerzego Grotowskiego, postanowili poświęcić swój czas na poszukiwania teatralne, podczas ponad rocznej pracy w Centrum Kultury w Lublinie. Są studentami głównie z Uniwersytetu Jagiellońskiego, ale także Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Nasza praca zawęziła się wokół trzech dramatów Eurypidesa, tj.: Ifigenia w Aulidzie, Elektra oraz Orestes. Na festiwalu „Studencka Wiosna Teatralna” grupa zaprezentowała otwartą próbę trzeciej części spektaklu i otrzymała nagrodę Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego, za łączenie praktyki teatralnej z teoretyczną, badawczą refleksją oraz nagrodę dla najlepszej aktorki.

20/30 zł

Sala Czarna