Natalia Sakowicz

Natalia Sakowicz

19:00 - 20.10.2023 - 30/40 zł - więcej
Kup bilet

Jestem obietnicą przygody, ekscytującą podróżą w nieznane. Nie wiesz, co cię czeka. Oderwij się od szarej rzeczywistości i popłyń ze mną do lepszego miejsca, gdzie jest przyjemniej, gdzie możesz i czujesz więcej. Odpręż się. Niczym się nie martw. Spełnię twoje najskrytsze marzenia. Czego pragniesz? Ulgi? Wolności? Siły? Dam ci to wszystko, tylko złap mnie, ściśnij, weź ze sobą do domu. Zatraćmy się razem. Cin cin! Za miłość! Za nas!

Monodram lalkowy niezależnej artystki Natalii Sakowicz traktuje o relacjach międzyludzkich – o tym, dlaczego ludzie wchodzą w złe, toksyczne relacje, ale też o samotności czy poczuciu wewnętrznej pustki, wstydzie i uzależnieniu. Twórczyni prezentowała spektakl na festiwalach w całym kraju, a także w Holandii, Włoszech, Niemczech, Litwie, Finlandii, Indonezji.

Romans jest wspaniałym przykładem na grę aktora z androidalną lalką, to jednak spektakl ma jeszcze sens, ma wymiar intelektualny. Pozwala budować ciekawe interpretacje, przeprowadzane zaskakująco. Pomysł Natalii Sakowicz – jak go postrzegam – jest rodzajem studium kobiecości. Młoda dziewczyna (aktorka) żyje ze swoją partnerką (lalka). Obydwie mają za sobą rozmaite doświadczenia. Teraz wreszcie mogą korzystać z przyjemności. Marzą, planują, wspominają, dzielą się czułością. Ale przychodzi moment zwątpienia, kryzys, czegoś zaczyna brakować. „W ciele ludzkim jest jedno nieodkryte miejsce – miejsce braku. Czegoś – czego? – brak” – mówi bohaterka.
Marek Waszkiel, marekwaszkiel.pl – blog
  • Na zdjęciu młoda kobieta oraz kukła o rysach zbliżonych do kobiety. Sytuacja dynamiczna – kobieta pochyla kukłę przed sobą, trzymając palce w jej ustach. Palce dłoni kukły aktorka trzyma w takim samym geście we swoich ustach.
  • Na zbliżeniu twarz szarej kukły. Dłonie niewidocznej w kadrze osoby przyciskają twarz do szarej podłogi.
  • Kobieta w ciemno-zielonej sukience i szara kukła. Obie postacie siedzą bokiem na szarej podłodze i mają głowy pochylone w lewą stronę kadru.

tekst: Zuzanna Bojda / lalka: Olga Ryl-Krystianowska / choreografia: Iza Szostak / muzyka: Maciej Cempura / światło: Maciej Iwańczyk / pomysł i wykonanie: Natalia Sakowicz / czas trwania: 70 min

Spektakl powstał w ramach Stypendium Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Młoda Polska dla Natalii Sakowicz na rok 2020 oraz Stypendium Artystycznego Marszałka Województwa Podlaskiego.

Partnerzy spektaklu: Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza w Warszawie, Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza Filia w Białymstoku, Teatr Ochoty w Warszawie

30/40 zł

Sala Widowiskowa