Przestrzenie Sztuki/Warsztaty

Robimy Sceny: warsztaty teatralne z Arkadiuszem Ziętkiem

Zajęcia pozwolą uczestnikom zapoznać się z metodami kreowania postaci, podnoszenia świadomości scenicznej i interakcji z partnerem.

Osoby chętne prosimy o napisanie paru zdań, dlaczego chcą uczestniczyć w warsztatach i przesłanie zgłoszenia na adres: warsztaty.nabor@ck.lublin.pl do 8 października 2023 r. Warsztaty przeznaczone są dla osób powyżej 17. roku życia.

Warsztaty to doskonała okazja do zapoznania się z tajnikami gry aktorskiej w sposób praktyczny. Uczestnicy będą pracować na wybranych przez siebie fragmentach dramatów współczesnych i klasyki XX wieku.
Ćwiczenia wpierające spontaniczność, autentyczność, uruchamiające głos i ciało, takie, które uczą jak łączyć emocje z tekstem pozwolą „zaistnieć” na scenie i czuć się tam dobrze. Ważnym elementem pracy będzie też głęboka analiza tekstu. Wiedza wyniesiona z warsztatów może być przydatna także w życiu pozascenicznym.
Efekty pracy warsztatowej w postaci scen zaprezentowane będą publiczności podczas pokazu otwartego w Centrum Kultury w Lublinie.

HARMONOGRAM:
17.10 / godz. 16:00-21:00 – I spotkanie grupowe, zapoznanie z metodą
23.10 /  godz. 16:00-21:00 – II spotkanie grupowe, wybór tekstów
6-11.11 / godz. 16:00-21:00 – praca nad scenami, spotkania indywidualne w małych grupach
20-25.11 / godz. 16:00-21:00 – praca nad scenami, spotkania indywidualne w małych grupach
3.12 – próby przed pokazem
4.12 – otwarty dla publiczności pokaz wypracowanych scen

Prowadzenie: Arkadiusz Ziętek – wieloletni kierownik artystyczny Interkunst e.V. w Berlinie. W swoich międzynarodowych projektach łączy różne dyscypliny sceniczne, zapraszając aktorów, muzyków, tancerzy, artystów cyrkowych. Jako reżyser, aktor, scenarzysta, trener, organizator angażuje się w projekty dotyczące problemów społecznych. W pracy teatralnej i pedagogicznej kładzie duży nacisk na interaktywność i spontaniczność, korzystając z wielu metod i technik teatralnych, których uczył się od ich twórców i mistrzów: impro, teatr uciśnionych, method acting, teatr ze społecznością, techniki dramowe. W 2007 roku razem z Mike’iem Hughes’em poprowadził jeden z pierwszych w Polsce warsztatów teatru „Impro”, który był ważnym impulsem do dynamicznego rozwoju tego gatunku w kraju. Ma duże doświadczenie jako organizator i manager międzynarodowych wydarzeń kulturalnych. Bazując na doświadczeniach wyniesionych z praktyki teatralnej, wielu warsztatów mistrzowskich oraz podyplomowych studiów reżyserskich (PWST) i trenerskich (Collegium Civitas), prowadzi warsztaty teatralne dla młodzieży i osób dorosłych, chcących poznać tajniki sztuki scenicznej, jak i dla zawodowych aktorów poszerzających swoje umiejętności lub przygotowujących się do konkretnych zadań aktorskich w teatrze i filmie. Prowadzi również autorskie szkolenia wspierające umiejętności interpersonalne w zakresie: spontaniczności, kreatywności, komunikacji, wystąpień publicznych oraz budujące i integrujące grupę.

Zadanie finansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Przestrzenie Sztuki, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Lokalnym operatorem programu jest Centrum Kultury w Lublinie.