Demakijaż - Festiwal Sztuki Kobiet

14:00 - 10.12.2023 - Kino CK - wstęp wolny - więcej
Demakijaż - Festiwal Sztuki Kobiet

14:00 - 10.12.2023 - wstęp wolny - więcej

Kuratorowany wspólnie z siostrzanym festiwalem Hairouna pokaz kinematografii karaibskiej.

Tabanca (reż. Lauren Mardsen, Kanada, 12:00)
Lauren Marsden to kanadyjska queerowa reżyserka o trynidadzkich i europejskich korzeniach. W swojej twórczości skupia się na kwestiach tożsamości karaibskiej, płci kulturowej oraz wpływie działalności człowieka na ziemię.
Tytuł filmu to słowo popularne we Wschodnich Karaibach: ma rodowód karnawałowy, a obecnie oznacza różnoraką tęsknotę. “Tabanca” opowiada o Marlinn (Nneka Croal), niebinarnej kobiecie z Trynidadu, która zamieszkuje Vancouver. Jako imigrantka na co dzień odczuwa alienację. Pewnego razu trafia na wieczór karaoke.

Asunder (reż. Janet Marrett, UK, 15:00)
Janett Marrett to nagradzana brytyjska reżyserka. Jest autorką czterech filmów krótkometrażowych, które portretują wieloetniczną społeczność współczesnej Wielkiej Brytanii.
Film oparty jest na autentycznych wydarzeniach dotyczących Skandalu Windrush, czyli bezpodstawnych oskarżeń brytyjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych pod adresem tzw. Pokolenia Windrsuh, czyli osób przybyłych do Zjednoczonego Królestwa z kolonii i byłych kolonii w latach 1948-73.
Olivia (Kemi Awoderu) jest stażystką w kancelarii prawnej w Londynie. Jej matka, emigrantka z Jamajki, doświadcza systemowych wykluczeń i grozi jej deportacja w majestacie prawa. Córka próbuje interweniować.

Daughter of the Sea (reż. Alexis C. Garcia, Portoryko, 19:05)
Alexis C. Garcia to doświadczona pracownica branży filmowej: reżyserka, scenarzystka i producentka. Pochodzi z Portoryko i działa na rzecz hiszpańskojęzycznej społeczności latynoskiej, tworząc włączające narracje.
Yanise (Princess Nokia), tytułowa “córka morza”, przechodzi załamanie po śmierci dziadka. Jemaja, bogini mórz i władczyni życia, pomaga jej pogodzić się ze stratą i umożliwia duchowe narodziny. Piękna opowieść o kobiecej więzi w obliczu kryzysu.

Raw Materials (reż. Sosiessia Nixon, UK/Jamajka, 33:00)
Sosiessia Nixon to jamajska reżyserka, scenarzystka i producentka. Poza tworzeniem krótkich metraży pracowała przy teledyskach muzycznych dla takich wykonawców jak Buju Banton, Conkrah, Shaggy, Sean Paul, Spice.
“Raw Materials” to filmowa narracja o Maliku (Seka Smart-Macaulay), szesnastolatku, który na drodze ku zrozumieniu swoich potrzeb i tożsamości musi uporać się z nieprzychylną, homofobiczną społecznością. Opowieść o miłości i samoakceptacji.

Kino CK

Camera Femina