Taniec

Międzynarodowy Dzień Tańca 2024

29 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Tańca. Z tej okazji Lubelski Teatr Tańca przygotował specjalny program obchodów tego święta z udziałem lokalnych artystów oraz zaproszonych gości.

W rozłożonym na dwa dni programie znalazły się pokazy młodych tancerzy, warsztaty taneczne oraz spektakl mistrzowski w wykonaniu Polskiego Teatru Tańca, przygotowany z okazji 50-lecia zespołu.

PROGRAM:

27.04 / sobota
godz. 16:00 – Dance spot – po prostu przyjdź i zatańcz!
godz. 18:00 – Lubelska scena taneczna – pokazy młodych tancerzy z Lublina i regionu
godz. 20:00 – JAM – spotkanie taneczne w swobodnej atmosferze

28.04 / niedziela
godz. 10:00 – Floating Body – warsztaty (taniec współczesny / floorwork)
godz. 18:00 – Polski Teatr Tańca: Z kapelusza

Polski Teatr Tańca: Z kapelusza

Spektakl przygotował Jo Strømgren, który tworzył choreografię także na 40-lecie teatru. Jak mówi Iwona Pasińska, Dyrektorka Polskiego Teatru Tańca: – Roboczy tytuł brzmiał „50 historii na 50 lat”, potem zostało „50 historii”, a potem tych 50 historii znalazło się w jednym kapeluszu. To piękna i wzruszająca opowieść, ważna również dla tych, którzy w przyszłości będą stawać przed dylematem budowania historii ze wspomnień. W spektaklu pada pytanie, dlaczego tak mocno przeżywamy coś, co nawet nie jest naszą własną historią.

W spektaklu zamglone obrazy ukazują fantazmaty dawnych przedstawień, sytuacji międzyludzkich, odejścia i powroty, przemawiają kilkoma językami świata i kilkunastoma językami, którymi „mówią” ciała tancerzy Polskiego Teatru Tańca.

Dla chętnych przygotowaliśmy też warsztaty Floating Body z tancerzami Polskiego Teatru Tańca: Patrykiem Jarczokiem i Danielem Michną. Zajęcia są kompilacją technik tańca współczesnego, floorwork, działań improwizacyjnych oraz partnerowania. Ważną częścią warsztatów będzie praca z podłogą (floorwork) jako partnerem.

Nieco bardziej swobodnym spotkaniem będzie taneczny JAM, czyli połączenie improwizacji ruchu i dźwięku. To otwarte zajęcia, które stwarzają okazję do swobodnej ekspresji oraz twórczej wymiany, niezależnie od doświadczenia czy wieku. Spotkanie poprowadzą tancerki Polskiego Teatru Tańca: Evelyn Blue i Zofia Tomczyk. Z kolei Dance spot to propozycja dla wszystkich miłośników tańca, chcących zaprezentować swoje umiejętności i podzielić się taneczną pasją. Po prostu przyjdź na plac przed Centrum Kultury i zatańcz!

BILETY I ZAPISY:

na spektakl Polskiego Teatru Tańca:

od 7 kwietnia dostępne online oraz wyłącznie w kasie Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1).
80 zł- I kategoria
60 zł- II kategoria
50 zł – bilety grupowe (od 10 osób, dostępne tylko w II kategorii)

Zapisy na warsztaty Floating Body oraz JAM taneczny:
centrumruchu.ltt.art.pl