Nowy Teatr

Nowy Teatr

19:00 - 24.10.2024 - 50/60 zł - więcej
Kup bilet

Teatralna opowieść pozostająca w relacji z filmowym pierwowzorem Ingmara Bergmana – wędrówka po zapisanych w nim scenach i pejzażach, która daje możliwość wieloperspektywicznego oglądu świata i postaci.

Ja i mój Bóg żyliśmy w specjalnie zaaranżowanym świecie, w którym wszystko się zgadzało – mówi pastor Tomas Ericsson, bohater „Gości Wieczerzy Pańskiej” Ingmara Bergmana. Tamtego świata, jak i Boga, w którego wierzył, już dawno nie ma, a on, trwając w opustoszałej rzeczywistości, konfrontuje się z iluzorycznością swoich dawnych światoobrazów. Obok konfrontującego się ze swą niewiarą duchownego staje trójka bliźniaczych kondycyjnie postaci. Marta Lundberg, ateistka doświadczona cudem od Boga, w którego nie wierzy. Jonas Persson, pogrążony w depresji mężczyzna, przerażony majaczącą na horyzoncie wizją wojny atomowej. Algot Frövik – cierpiący z powodu choroby kręgosłupa kościelny, który czyta o męce Chrystusa, by przezwyciężyć uporczywą bezsenność.

• Na zdjęciu trzy osoby. Na pierwszym planie stoi kobieta, jedną rękę trzyma na szyi. Za jej plecami stoi mężczyzna, wydaje się coś mówić. W tle, częściowo widoczny mężczyzna siedzi na podłodze, oparty o ścianę. Ściana oświetlona na niebiesko, na niej napis „widzisz rękę piszącą list. Widzisz pochyłe pismo”.
  • Dwóch mężczyzn stoi na tle ściany oświetlonej na brudnoróżowy kolor. Pierwszy bliżej kadru ma ręce oparte na biodrach, patrzy na podłogę. Drugi, oparty na ścianę, patrzy na pierwszego.
  • Na zdjęciu trzy osoby. Po lewej stronie kadru dwóch mężczyzn siedzi na podłodze, opartych o ścianę, wydają się rozmawiać ze sobą. Po prawej jeden mężczyzna leży na białym podwyższeniu, rękę ma podłożoną pod głowę i wyciągniętą przed siebie. Nad nim napis „Widzisz promienie słońca, wpadające tu przez witraż”.
  • W centrum zdjęcia mężczyzna siedzi na białym, niskim postumencie z 3 kolumnami. Jest lekko oświetlony, dookoła niego scena ciemna.
  • Kobieta i mężczyzna stoją na tle ściany. Mężczyzna ma oczy zwrócone do góry, kobieta patrzy na niego. W tle za nimi napis „ na drugim brzegu rzeki widzisz dwie osoby”.
  • Dwóch mężczyzn siedzi na podłodze, opartych o ścianę oświetloną na różowo-pomarańczowo. Jeden wydaje się coś opowiadać, jedną rękę ma wyciągniętą przed siebie.

„Goście Wieczerzy Pańskiej” to opowieść o ludziach, którzy kontemplują puste miejsce po nadziei. Medytacja nad kondycją zawieszoną między kiedyś obecną nadzieją a jej odczuwanym obecnie brakiem. Opowieść o nadziejach skompromitowanych, utraconych. I o tych możliwych, które pozostały jednak niezauważone. W adaptacji scenariusza Ingmara Bergmana czworo postaci raz jeszcze doświadcza opowiedzianych w filmowym pierwowzorze zdarzeń, by poprzez rozszerzoną wiwisekcję świata i swojego w nim miejsca szukać tego, czego wtedy nie zauważyli.

na podstawie: „Goście Wieczerzy Pańskiej” Ingmara Bergmana
tłumaczenie: Alicja Karwas; reżyseria: Tomasz Fryzeł; adaptacja i dramaturgia: Piotr Froń; asystentka dramaturga: Marianna Cieślak; scenografia i kostiumy: Anna Oramus; muzyka: Nikodem Dybiński; reżyseria świateł: Klaudyna Schubert; produkcja: Anna Skała; identyfikacja graficzna: Studio Hekla; występują: Mariusz Bonaszewski, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Marek Kalita, Wojciech Kalarus; premiera: 24.02.2023; czas trwania: 75 minut

Przedsięwzięcie grantowe „Nowy bez barier”, finansowane w ramach projektu „Kultura bez barier” realizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach Działania 4.3 Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.

50/60 zł

Sala Widowiskowa