Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego w CK

10 października Centrum Kultury przyłącza się do obchodów Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego. Z tej okazji przygotowaliśmy program obchodów pod nazwą: „Lands End to jeszcze nie koniec drogi”.

Święto zostało ustanowione w 1992 roku przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego. Jego celem jest zwrócenie uwagi na dbałość o zdrowie psychiczne, pomoc osobom chorym z naszego otoczenia, ulepszania opieki medycznej nad chorymi psychicznie i na wszystkie sprawy dotyczące zaburzeń psychicznych.

Inicjatorem wydarzenia w CK jest Jacek „Jaco” Harasimiuk – lubelski animator kultury deskorolkowej, który swoją podróżą na deskorolce z Zakopanego na Hel pragnął zwrócić uwagę społeczeństwa na problem depresji wśród dzieci i młodzieży. Wystartował 1 czerwca i 2o dni później miał zameldować się na północnym początku Polski. Niestety trzeciego dnia swojej podróży miał wypadek i złamał obojczyk. To jednak nie koniec, a jedynie nieplanowany wcześniej przystanek i po rehabilitacji – wraca na trasę!

To tak, jak w depresji: są momenty gorsze i lepsze. Sam ma zdiagnozowaną depresję i ta podróż to dla Jacka forma terapii. Ponadto w ciągu ostatnich 5 lat w jego deskorolkowym środowisku zmarło 9 deskorolkarzy, w tym 3 chorujących na depresję. Dlatego razem z Jackiem zachęcamy do wsparcia inicjatywy, aby to była nasza wspólna podróż, która coś zmieni, coś zbuduje – choćby dla tych kilkunastu lub kilkudziesięciu dzieciaków, którym pomożemy.

Harmonogram dnia:

godz. 13:00 / plac przed Centrum Kultury / wstęp wolny
* warsztaty deskorolki
* konsultacje, edukacje i animacje w obszarze zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży koordynowane przez Fundację Sempre a Frente
* sportowa niespodzianka oraz dużo zabawy i dużo dobrej energii!

godz. 17:00 / Kino CK / wstęp wolny
* seans filmu dokumentalnego Lands End – podróż przyjaźni + spotkanie z reżyserem

Hasło tego dnia: „Lands End to jeszcze nie koniec drogi” to połączenie tytułu filmu „Lands End”, czyli „koniec lądu”, a zarazem najbardziej wysunięty punkt na południu Anglii, gdzie bohater filmu Barney dojechał kończąc swoją trasę przez Wielką Brytanię. Z kolei dopisek „to jeszcze nie koniec drogi” oznacza, że w swoich zmaganiach z życiem, chorobą, codziennością nikt nie jest sam. Zatem to nie koniec drogi.

Zachęcamy też do wsparcia zrzutki założonej przez Jacka na portalu zrzutka.pl, gdzie zbiera środki na warsztaty i szkolenia w temacie profilaktycznej pomocy osobom chorym na depresję.