Zapraszamy na wieczór podsumowujący warsztaty muzyki eksperymentalnej, które w listopadzie prowadził w CK Jacek Sienkiewicz.
Przez blisko miesiąc grupa osób z rozmaitym doświadczeniem muzycznym spotykała się w Piwnicach CK, aby wspólnie z Jackiem Sienkiewiczem eksperymentować z dźwiękiem. W niedzielny wieczór zaprezentujemy efekt końcowy naszej pracy.
Jacek Sienkiewicz – producent muzyki elektronicznej, swobodnie operuje brzmieniami zarówno muzyki klubowej, jak i eksperymentalnej. Prowadzi wytwórnię Recognition, wielu nazywa go pionierem techno w Polsce. Swoją przygodę z muzyką rozpoczął na początku lat 90. jako didżej. Recognition istnieje do dzisiaj, jej nakładem wychodzą płyty Sienkiewicza i zaprzyjaźnionych muzyków.
Debiutanckie nagrania Sienkiewicza zwróciły uwagę zagranicznych didżejów i wydawców – jego płyty ukazywały się nakładem De:Bug Hartwaren, Trapez, Klang Elektronik oraz WMF Records. […] W 2011 roku, w tym czasie jego muzyka przechodzi pewną metamorfozę. Pierwiastek taneczny zaczyna odchodzić na drugi plan, niekiedy zupełnie znikając, artysta skupia się na fakturze, głębi brzmienia, improwizacji. Jak sam przyznaje, zmęczyła go scena klubowa i imprezy, chciał robić coś ”głębszego, realizować się w swoich pomysłach”. W 2013 roku Jacek Sienkiewicz rozpoczął współpracę z Uwe Schmidtem, legendarnym niemieckim artystą zamieszkałym w Chile, postmodernistą muzyki elektronicznej. […] W 2015 roku Sienkiewicz wydał kolejny album nakładem No., (”Nomatter”, 2015). To mroczne ambientowe pasaże, przywodzące na myśl dokonania kompozytorów tworzących w rozsianych po świecie studiach muzyki eksperymentalnej. Podobną drogą idzie w wydanej przez krajowego Bociana płycie ”Instynkt”.
Jacek Sienkiewicz nie porzucił muzyki klubowej, ale zdecydowanie zeszła w jego twórczości na drugi plan. O tym, że brzmienia klubowe nadal są dla niego istotną najlepiej świadczy album ”Drifting” (2015), w którym artysta podsumowuje swoje ponad 20-letnie doświadczenia związane z muzyką taneczną. Każdy z 10 utworów nawiązuje do najlepszych tradycji techno: jest hipnotycznie, a zarazem wyjątkowo kunsztownie, finezyjne szczegóły z lekkością wchodzą w płynne flow kompozycji Sienkiewicza. Pod koniec 2018 roku ukazała się jego płyta „Drogi” – hołd złożony twórczości inżyniera i kompozytora Bohdana Mazurka, jednej z najważniejszych postaci Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia.
[skrócona wersja tekstu autorstwa Filipa Lecha dostępnego na platformie culture.pl]
Esej na taśmę – to projekt realizowany przez inicjatywę o nazwie Grupa Muzyki Eksperymentalnej – nowego, przedsięwzięcia Centrum Kultury w Lublinie poświęconemu rozmaitym formom eksperymentu z dźwiękiem. Idea warsztatów nawiązuje do pionierskich praktyk muzycznej awangardy, zwłaszcza warszawskiego Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia, (które powstało w 1957 i było trzecim takim miejscem w Europie). Jest to zatem próba reinterpretacji tradycyjnych strategii eksperymentalnych z zastosowaniem dostępnych obecnie technologii.
Postanowiliśmy zaprosić do Lublina aktualnie działających artystów dźwięku w celu stworzenia warunków możliwości do współpracy lokalnego środowiska artystycznego (jak również osób rozpoczynających swoją przygodę z dźwiękiem) z doświadczonymi twórcami. Efekt każdego działania warsztatowego zostanie zaprezentowany podczas finałowego koncertu. Materiał audio zarejestrowany podczas każdego cyklu warsztatów zostanie zamieszczony w internecie w postaci cyfrowego wydawnictwa.

Ceny biletów
Kasa Centrum Kultury
Aktualne godziny pracy kasy znajdują się w zakładce Kontakt.
tel: 81 466 61 40
oraz: 728 474 209
Kontakt mailowy:
kasa@ck.lublin.pl
Bilety dostępne także online
Miejsce
ul. Peowiaków 12
zobacz wskazówki dojazdu