19:00 - 17.03.2023 - Sala Widowiskowa - wstęp wolny - więcej

19:00 - 17.03.2023 - wstęp wolny - więcej

Rusza III edycja Kulturalnego Grania! To projekt, który ma na celu pełne wsparcie realizacyjne i promocyjne lokalnych, wybijających się artystów z Lubelszczyzny.

Każda edycja to 3 różne koncerty, zarejestrowane przez kilka kamer i następnie profesjonalnie zmontowane wraz ze ścieżkami audio. W ramach projektu z artystami przeprowadzany jest również wywiad, który jest następnie publikowany i przeznaczony do promocji ich działań. Wszystko to po to, aby zmotywować środowisko artystyczne do działania, dać zaplecze techniczne i wsparcie finansowe. Kulturalne Granie powstało w celu promocji i wspierania wybijających się grup muzycznych, działających na terenie Lublina i województwa lubelskiego, które są gotowe do zaprezentowania swojej własnej twórczości na żywo.

• Na podłodze ciemnej sceny siedzi dwóch młodych mężczyzn. Jeden z nich ma krótkie włosy i jasną koszulkę, drugi jest ubrany na ciemno, ma brodę i włosy do ramion. Mężczyzn oświetla punktowe, krzyżujące się na scenie światło reflektorów płynące z wielu stron.
  • Na tle ciemnej ściany na ciemnej kanapie siedzi czterech młodych mężczyzn w casualowych strojach. Są w pogodnych nastrojach, jeden z nich trzyma w ręku gitarę.
  • Na czarnym tle w dużym pomieszczeniu stoi pod ścianą dwóch młodych mężczyzn. Jeden z nich ma krótkie włosy i jasną koszulkę, drugi ma włosy do ramion i brodę. Ich sylwetki widoczne są tylko od pasa w górę, a oświetla ich punktowe słabe światło.
  • Na tle granatowych metalowych drzwi stoi grupa młodych ludzi: jedna kobieta i pięciu mężczyzn. Mają na sobie lekkie, wiosenno-letnie stroje, patrzą z uśmiechem w obiektyw.

Nowy Ślad
Sześcioro pasjonatów. Poznaliśmy się w Warszawie, na studiach, ale pochodzimy z różnych miejsc Polski – od Pomorza po Podkarpacie. Dzięki temu nasza twórczość jest naprawdę różnorodna. Muzyką zajmujemy się po godzinach i traktujemy ją jako naszą pasję. Gramy szeroko pojętą muzykę alternatywną (głównie indie, rock, jazz), a w tekstach przekazujemy naszą fascynację światem, emocje i przemyślenia. Wypuściliśmy już kilka utworów na YouTube, a obecnie jesteśmy w trakcie wydawania EPki (2 kawałki z 6 już wydane). W naszym repertuarze koncertowym jest jednak dużo więcej jeszcze niewydanych utworów.

Guzik i Chołomiej
Zespół Guzik & Chołomiej powstał w 2020 roku. Współpraca dwóch muzyków- Maćka i Szymona rozpoczęła się w początkowym okresie pandemii, kiedy to zamknięci w jednym mieszkaniu, postanowili połączyć akordeon z rapem. Niedługo po rozpoczęciu działalności, zostali wyróżnieni za nietypową fuzję gatunku i instrumentu w konkursie „Chce się grać”, prowadzonym przez Sklep Muzyczny Riff. Po napisaniu materiału na swoją pierwszą, debiutancką płytę, drogi członków zespołu się rozeszły. Powrót do działalności zmotywowany był wyróżnieniem w projekcie „Studio Lublin” oraz możliwością nagrania i wydania w formie epki wybranych utworów. Teraźniejsze koncerty obywają się w rozszerzonym składzie – gdzie wokalista łączy rap z grą na perkusji, chórki dodają soulowego klimatu, a solówki na akordeonie wprowadzają słuchacza w jazzowy świat. Materiał opiera się w całości na autorskich utworach.

Przemysław Jaworucki Quartet
Pianista i kompozytor, który postrzega i odbiera piękno muzyki w szczególny sposób – dźwięki kojarzą mu się z konkretnymi barwami. Od zawsze fascynują go ciekawe rozwiązania harmoniczne, co zapewne wynika z jego wczesnych inspiracji jazzowych, do których bez wątpienia należy twórczość Dave’a Brubecka. Oprócz muzyki, interesował się programowaniem i zagadnieniami związanymi z IT, ale zdecydował się pójść w muzykę. Intensywne przygotowania do egzaminów wstępnych na uczelnię muzyczną pod opieką prof. Marcina Banaszka umożliwiły mu pójście w kierunku jazzu, oraz muzyki rozrywkowej. Po ukończeniu Policealnego Studium Jazzu, stworzył formację Przemysław Jaworucki Quartet, w składzie: Maciej Baraniak (db), Michał Gumienny (dr), Wojciech Doleżyczek (eg) oraz lider – Przemysław Jaworucki (pn). Otrzymał Stypendium Prezydenta Miasta Lublin na realizację w 2022 roku projektu z zakresu twórczości artystycznej, o nazwie „Przemysław Jaworucki Quartet – What Are Steps?”. Jest to tytuł albumu, który został wydany pod koniec 2022 r. Na tym albumie, w jednym z utworów zagrał gościnnie Jakub Łępa (as). W twórczości Przemysława Jaworuckiego słychać nawiązania do m.in. takich gatunków jak jazz, pop, soul, gospel, neosoul, fusion. Wśród inspiracji lidera należy w szczególności wymienić takich artystów/zespoły jak: Dave Brubeck, Thelonious Monk, Bill Evans, Anomalie, Vulfpeck, Moonchild, Jacob Collier, Louis Cole, Jacob Mann, Robert Glasper, Cory Henry, Miles Okazaki.

Sala Widowiskowa

Adam Szczepanek