19:00 - 17.11.2022 - Sala Widowiskowa - 30/40 zł - więcej

19:00 - 17.11.2022 - 30/40 zł - więcej
Kup bilet

Saksofonista, kompozytor, lider i producent. Według międzynarodowej prasy, jeden z najbardziej interesujących i kreatywnych muzyków europejskich, a także – jeden z największych innowatorów w polskim jazzie.

Pod własnym nazwiskiem wydał ponad 25 płyt, za które zdobył wiele nagród i wyróżnień, w tym m.in.18 nominacji oraz 2 główne nagrody Fryderyk jako Jazzowy Muzyk Roku oraz za Jazzowy Album Roku. 17 razy wybrany Najlepszym Saksofonistą Sopranowym według magazynu Jazz Forum (m.in. w roku 2022). W latach 2005-2006 dyrektor artystyczny festiwali: Jazz aux Oudayas i Jazz Au Chellah (Rabat / Maroko, 2005-2006), Sopot Jazz Festival (2011 – 2015), a od 2019 – Festiwal Jazz Juniors w Krakowie. Komponuje muzykę do spektakli teatralnych.
Koncertuje na całym świecie. Do tej pory występował w niemal całej Europie oraz w Kazachstanie, Kirgizji, Izraelu, Maroku, Iranie, Brazylii, USA, Meksyku i Chinach. Współpracował m.in. z takimi muzykami jak: Sam Rivers, Archie Shepp, Miroslav Vitous, Gary Thomas, Greg Osby, Bobby McFerrin, Jeff 'Tain’ Watts, Trilok Gurtu, Mino Cinelu, Tomasz Stańko, Ted Curson, Avishai Cohen, Adrian Mears, Ernst Reijseger, Wolfgang Puschnig, Lage Lund, Orlando Le Fleming, Joe Martin, Jean-Paul Bourelly, Majid Bekkas, Anthony Cox, Lars Danielsson, Nelson Veras, Anthony Joseph, John B. Arnold, Joey Calderazzo, Mircea Tiberian, Fisz Emade, Agata Zubel, Krzysztof Knittel, Marcin Wasilewski Trio i Leszek Możdżer.

Adam Pierończyk od lat należy do czołówki europejskich saksofonistów, każda z jego płyt jest oryginalnym, intrygującym projektem wymykającym się prostym klasyfikacjom.
Marek Romański / Jazz Forum

W programie znalazły się utwory z płyty „The Planet Of Eternal Life” ( zarejestrowana w XlV-wiecznych gotyckich ruinach w niemieckim Peitz, wytwórnia Jazzwerkstatt Berlin, 2013) oraz “Oaxaca Constellation”(2021), nagranej w Meksyku, w dawnym klasztorze San Pablo w Oaxace, na której znajduje się 35 miniatur na saksofon sopranowy. Autorska muzyka improwizowana. Piękne brzmienie, melodie oraz rzadko spotykane wyprawy, eksplorujące na ogół niedostępne rejestry tego wymagającego instrumentu jakim jest saksofon sopranowy.

Live:
Zamek Królewski na Wawelu